CptKirilenko

Je Gorbačov dobrým či špatným člověkem?

Pomohl rozkladu SSSR, na druhou stranu podpořil anexi Krymu.. co ten chlapák chce?

Odpovědi
klumprt

Gorbačov je Rus a Rusové to vidí jinak. Docela by mě zajímalo Gorbačovovo vysvětlení anexe Krymu. Protože já jsem ho vždy považoval spíše za vcelku slušného člověka, který je akorát trochu vedle, jako každý komunista.

hapiky

Člověk a hlavně politik, který se nebojí a je schopen jednak své kritiky, jednak kritiky své politické partie, je hrdina. Navíc když nepřevléká kabáty, jako např. mnozí u nás v ČR. Jedna z mála chyb Gorbačeva bylo jeho přesvědčení, že komunisté a hlavně v CCCP jsou či byli reformovatelní(když jsou vládnoucí strana). Škoda že nepochopil, že většina národa chce vždy svobodu myšlení, podnikání atd. a to jim komunisté nikdy nemohou poskytnout, aniž by se vzdali své ideje jako třeba Čína. Za jeho politický postoj či přístup mu je vděčná min.celá východní Evropa. Nebýt jeho, CCCP by se neustále propadal na dno, které by znamenalo k nelibosti všech demokracií nejen v Evropě opětný vojenský konflikt.

Dochy

Nejsem si jist, jestli zde je nějaký člověk, který jej zná osobně natolik dobře, aby jej mohl takto ohodnotit. Známe jej jen trochu jako komunistu a ruského (ex)státníka… Z tohoto pohledu se (mi) zdá být lepší než ti před ním (v řádu desítek let) i po něm.

kelley

No, na rozdíl od Brežněva, který k nám v roce 1968 poslal tanky, řekl vyděšeným pohlavárům tehdejší KSČ (1989): U vás je krize? Fajn, tak si ji vyřešte…

ivzez

Není na nás soudit, kdo je jakým člověkem.
Ani cizí pohnutky bychom neměli soudit, málokdy
totiž známe všechny okolnosti, které k tomu
či onomu jednání vedly.

Kryšpín

Pro občany SSSR byl zrádce, pro bratra USA hrdina

bububabu

Gorbačov jako jediný měl odvahu se v době komunismu zasazoval o takzvaně humánnější verzi komunismu a k ukončení studené války, otevřeně diskutoval se západem což nakonec i vedlo k ukončení vlády komunismu.
Takže určitě je dobrým člověkem.

hapiky

ivzez: Jaképak souzení? Byl politik, politici jsou vždy souzení podle svých činů, a nejlépe lidmi, kteří jej volili. Političtí analytici a jiní komentátoři mohou a nemusí být korektní. I když to vždy neplatí: Hlas lidu, hlas Boží.

ivzez

Zaměňujete souzení člověka s posuzováním činů politiků.
První není na nás (neměli bychom nikoho soudit), druhé ano.

Ovšem z činů politiků nelze až na výjimky určit,
jestli některý politik je nebo není dobrý člověk.

Pokud Vás zajímal názor na Gorbačovovy
činy, měl jste otázku formulovat jinak…