Avatar uživatele
Timea Naesse

Je fyzika vyjmenované slovo ?

Jsem zmatená. Dnes nám ve škole učitelka zadala otázku, co si pamatujeme, když sme byli ještě malí. A ptala se na vyjmenovaná slova. Všichni řekli, že vyjmenované slovo po f je fyzika. Ale učitelka na to řekla, že to tak není a, že fyzika je cizí slovo a s vyjmenovanými slovy to nemá nic společného. Ale přímo si pamatuju, že jako malá mě učitelky vždy učily, že je. Zajímalo by mě, kdo má tedy pravdu…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? gagaga před 3850 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Do vyjmenovaných slov se řadí jen slova českého původu. Tím fyzika není.
Zádné slovo českého původu s y po f neexistuje.

Protože však souhláska „f“ je tradičně jmenována mezi obojetnými, uvádějí některé učebnice nebo přehledy jako vyjmenovaná i slova cizího původu, například
fyzika, refýž, zefýr

Zřejmě pro lepší zapamatování, ale je to „nepravé“ vyjmenované slovo, protože není původem české. Dívala jsem se do starých pravidel, nikdy se neuváděla. Jde zřejmě o něco nového. Ani v Pravidlech českého pravopisu, která jsou pravopisnou normou, nejsou vyjmenovaná slova po f uvedena. Možná v dalším vydání je zařadí.
Doplňuji:

POZOR – zefýr = básnicky vánek, bůh mírného západního větru x zefír = jermná bavlněná látka
Refýž – nástupní ostrůvek

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Fyzika je cizí – přejaté slovo, psaní y po f v tomto výrazu nemá s češtinou nic společného (vždyť si vezměte, jak zní v ostatních jazycích podobně… physics / Physik / physique…). To je jako tvrdit, že mezi vyjmenovaná slova po M patří myom (druh nádoru). Opět cizí slovo, v němž psaní y po m nepodléhá českým pravidlům.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Je to už dávno co jsem chodil do školy, hodně jsem i už zapomněl, marně však vzpomínám, že bych se někdy učil vyjmenovaná slova po F

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zzzzz

Za mě se ve škole učili jen vyjmenovaná slova po b, l, m, p, s, v, z.
Ale před několika lety se učebnice změnila a přibylo tam i f se slovem fyzika.
Paní učitelka je zřejmě starší ročník, a nezajímá se o novoty ve školství.
Podle dnešních učebnic je fyzika cizí slovo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
melanie

Já si my jsme se taky učili, že fyzika je vyjmenované slovo

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panxnotdead

b,f,l,m,p,s,v,z
F- fyzika, ano je to vyjmenované a je pouze jedno po f

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
4154

Taky jsme se učili že fyzika je vyjmenované slovo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek