MyOtherSelf

Je film Babička stejný jako knižní podoba od Boženy Němcové?

Nejlepší odpověď
briketka10

Úplně stejný podle knihy ne, ale velmi podobný.

Babička film ČSFD:
http://www.csfd­.cz/film/6817-babicka/prehled/

Další odpovědi
led

Kniha je predloha k scenáru. Samotný príbeh je upravený pre potreby filmu, jeho dĺžky a umeleckému zámeru.
V snahe udržať si diváka po celý čas deja aj vo filme Babička postupovali jeho tvorci v zmysle
získať si jeho pozornosť a priblížiť mu dielo Boženy Němcovej v nimi videnej podobe.
Ak by bol film nakrútený presne podľa pôvodnej podoby knihy, bol by pre súčasného diváka nezaujímavý, „nečitateľný“, starina, ktorá nemá vzrušenie, akcie, spád – dej filmu sa nemôže podobať pomalej rieke bez akýchkoľvek prekvapení, ale rieke prekonávajúce meandry, čo prekážky a zákruty berie raz útokom, kým o iné sa len zľahka obtiera, ale jej dej neustále mení svoju tvár, udržuje diváka v napätí…
V knihe je možné odbočiť na príbeh iného, napríklad príbeh Viktorky, ale film dovoľuje len náznaky, ak nechce diváka zamotať v pavučine dejov.

Lamalam

Který film Babička myslíš? Ta z roku 1940 je s knihou téměř totožná. Ta novější se liší o něco víc. Pokud chceš ošidit povinnou četbu, tak raději zkoukni tu starší verzi.

Hlavní rozdíl není v popisu děje, ale v podání atmosféry. Ta starší verze obsahuje více toho knižního sentimentu a patosu.

anonym

Ano