Angelique

Je fenomén „Krvavé Marry“ (Bloody Mary) známý i v Čechách například v podobných dílech jako Erbenova Kytice?

V Erbenově Kytici myslím Krvavá Marie nevystupuje, ale nějaká jiná pověst nebo jiný román z českého prostředí neznáte? Nebo nějaká podobná postava?

Kdo to je: Bloody Mary (Krvavá Mary) ?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=0IPXvUr4GSE

Odpovědi
annas

Krvavá Mary je především západní fenomén.

" Kdo vlastně byla „krvavá Mary“? Na tuto otázku dosud není jasná odpověď, protože v současnosti existuje již přes 50 různých verzí. Jedna říká, že byla čarodějnice a jiná zase, že byla zohavená nevěsta. Tento pomstychtivý duch si vysloužil řadu jmen, jako například: krvavá Mary, krvavé kosti, pekelná Mary, Mary Worthington a Mary Jane. Někteří lidé věří, že je Mary ďáblovou dcerou, sestrou nebo ženou.

Jedna legenda hovoří o tom, že jednou velmi dávno žila žena, která se jmenovala Mary. Jednoho dne měla strašnou nehodou, při níž si hrozným způsobem dořezala celou tvář. Hluboké rány na její tváři měli za následek smrt vykrvácením. Její duch však neodpočíval v klidu, bloudil světem a každému, kdo se v tmě postavil před zrcadlo a třikrát vyslovil její jméno se v zrcadle zjevila její zohaven tvář. Pokud se vám nepodaří rychle zasvítit světlo nebo utéct pryč, Mary vám doškrábe celý obličej. Přívlastek „krvavá Mary“ se připisoval také k různým historickým osobnostem.

Za zmínku bezpochyby stojí královna Anglie Mary , skotská královna Mary, pravděpodobně pro její rozmíšky s jinými královnami a Marie Magdaléna, kterou všichni považovali za čarodějnici, vražedkyni dětí a šílenou ženu. Způsob, jak lze „krvavou Mary“ vyvolat není přesně stanoven, ale dva nejzákladnější prvky jsou zrcadlo umístěné v tmavé místnosti a opakování určitého slova. Některé legendy říkají, že se Mary zjeví pouze v jeden konkrétní den, jiné zase, že je třeba zrcadlo ošpliechať vodou nebo si přetřít oči rukama. Existuje množství frází, kterými by se měla Mary vyvolat: „Krvavá Mary“, „Kathy zjev se nám“, „Věřím / nevěřím v Mary Worth“, „Krvavé zrcadlo“ a mnoho dalších. V některých legendách se také uvádí, že jsou k rituálu třeba zapálené svíčky, sezení v kruhu a držení se za ruce. Rituál se zapálenými svíčkami je často spojován s magií."

http://www.krva­vamery.estran­ky.cz/clanky/kdo-to-vlastne-je-krvava-merry---.html

V naší literatuře

Krvavá Mary, , autor Alexander Stainforth je pseudonym pro českého spisovatele Davida Kapse.
http://www.fan­tasya.cz/clanek/krva­va-mary-alexander-stainforth-napsal-tak-trochu-jiny-horor

Další autor – Petr Janeček Krvavá Máry a jiné strašlivé historky o nadpřirozených bytostech a záhadách.
https://www.kos­mas.cz/knihy/202761/kr­vava-mary-a-jine-straslive-historky/