postcd

Je dovoleno řidiči auta sledovat navigaci?

Jestli to není podle předpisům, když není dovoleno „používat“ mobil. Počítejme, že držák na mobil je uprostřed na palubní desce nebo uchycen na sklo a do toho dám smartphone a sleduji přerušovaně navigaci při jízdě..

Nejlepší odpověď
anonym

Můžeš sledovat nejen navigaci, ale i palubní ukazatele, ovládat autorádio… , ale tak, abys neohrozil sebe a další účastníky silničního hovoru. Mimochodem, navigace má i zvukový projev jízdy.

Další odpovědi
cukrar

Postcd, nejde o slovíčkaření, ale o pochopení předpisu,
nesmíte za jízdy držet hovorové zařízení, telefon můžete používat, jen ho nesmíte držet.
Navigace je bez omezení. Nic nesmí bránit ve výhledu řidiče.

setapouch, to snad nemyslíte vážně? Nemusíte být právník, abyste poznal, že se mýlíte..

anonym

Kdyby to nebylo povoleno,tak by asi navigace byly k čemu?
Byly by k ?

anonym

pokud je navigace tam, kde má být, tak ano, k tomu přeci slouží. nechápu řidiče, kteří jí připevní na sklo, kde brání ve výhledu a to je, pokud vím dobře, zakázané. stejně tak voňavé stromečky, korálky, přívěsky na zpětném zrcátku.

setapouch

Podle § 5, odst. 2, písm. b) zákona o provozu na pozemních komunikacích je řidič povinen věnovat se plně řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích. Sledování navigace za jízdy, podle mého, není k řízení nebo situaci v provozu nutné, takže ne, není to dovoleno.

Můj názor, nejsem právník.

Luxx

řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení § 7, odstavec 1, písm. c) zák. 361/2000 Sb.

takže si myslím, že sledovat navigaci můžeš… ale taky nesmí být nic ve stírací ploše, takže kdyby ti někdo strašně moc chtěl dát pokutu, tak za navigaci připleštěnou na čelním skle myslím, že může…

setapouch

cukrar: a v čem konkrétně se mýlím? Navigace nemá s řízením vozidla nic společného, je to pouze modernější autoatlas. A situaci v provozu taky neumí rozeznat. Čím mi teda chceš dokázat, že se při sledování navigace plně věnuješ řízení vozidla a sleduješ situaci v provozu?

cukrar

Ale no, tak, snad nepovedeme zbytečnou debatu.
To by pak sledování rádia, drbání za ucem, jíst, pít atd bylo zakázáno?