Tobbynka

Je dobré psa uvazovat na vodítko (nebo řetěz), když loudí a žebrá u stolu?

Máme doma 4 a půl měsíční štěně, a když venku např. opékáme maso nebo párky, tak loudí a žebrá u stolu. Někdy i skáče a krade jídlo. Moji rodiče za to psa uvazují na vodítko a já bych chtěla vědět, jestli je to dobré odvykání? Několikrát jsem rodičům vysvětlovala, že ho to chci naučit normálně, a že mu nemají dávat nic ze stolu, ale když k nám přijde děda nebo babička, tak mu něco odhodí a pes samozřejmě loudí dál. Vysvětlujeme jim to, ale naše poučování naprosto ignorují. :( Vždycky, když žebrá, tak ho odvedu od stolu, řeknu FŮJ a prostě ho odvedu na místo. Zkoušela jsem to už požehnaně hodně krát, ale pejsek to zřejmě ještě nepochopil :( Máte někdo nějaký osvědčený návod, jak to psa odnaučit nebo je dobré to uvazování? Každopádně, pes není sám. Když ho uvážeme, tak jsem tam s ním a hrajeme si… Dávám mu pamlsky apod.
Děkuji za rady!

Odpovědi
beer

Něco jsem ti vyhledal:
Většinou je ze všeho nejlepší žebrajícího psa ignorovat. Pokud na něj kamarádsky mluvíte ve stylu „Alíku, ty by sis dal šunčičku? Ty uličníku mlsnej, víš, že bys neměl…“, nebo s ním navážete přímý oční kontakt, vyloží si to jako svůj malý úspěch a povzbuzení, které mu dovoluje pokračovat v loudění. Pokud pes kňučí, nahlas a zřetelně vyslovte „fuj je to“, nebo „nesmíš“ a pošlete ho na své místo. Bude to chtít důslednost a jednotný přístup celé rodiny. Jak to jeden člen domácnosti bude ignorovat a psovi sem tam něco od stolu šoupne, chlupatý „loudivec“ to bude zkoušet stále znovu a znovu. Když bude mít zažito, že vždy alespoň malinký kousek dostane, je jasné, že bude žebrat neustále. Proto si nejdříve sedněte jako rodina a sjednoťte postup. Rozmyslete si, co psovi dovolíte a co už ne, s ostatními členy domácnosti pak táhněte za jeden provaz. Pokud opravdu chcete vymítit žebrání u stolu, nikdo už u něj nesmí psa krmit! Totéž vyžadujte i od návštěv či tetiček a strýčků, kteří k vám jezdí jednou za čas. Důslednost celé rodiny je jedinou možností, jak u psa tento zlozvyk eliminovat.
Více zde http://www.muj-pes.cz/vychova-a-vycvik/zebrani-u-stolu-585.html

klumprt

Zde by asi pomohlo nedávat nic ani dědovi a babičce 🙂 Uvazováním se pes nic neodnaučí, protože se mu samozřejmě v hlavě nespojí, že je uvázán proto, že loudil. Jídlo psovi je třeba důsledně dávat jen do jeho misky. (s výjimkou drobných pamlsků třeba při výcviku) Pes, který nikdy u stolu nic nedostal, si ani nevšímá, že tam něco dobrého lidi mají, to vím z vlastní zkušenosti se psy.
Pokud by se vám od teďka podařilo být důslední, třeba by se to sám časem odnaučil, když by zjistil, že loudění nikam nevede.
Když něco sebere ze stolu, je nutné okamžitě zareagovat a potrestat ho. (Ani ne bitím, postačí chytit ho za krk a stlačit na zem a silným hlasem mu domluvit.)

repetelka

Asi budete nevychovaná rodina a pes to odnáší i s vámi. Přivázání psa bych neřešila, taky by mi vadilo kdyby se mi pes sápal do talíře… Zkuste vychovat sebe a rodinu a i následně psa.
Psovi rozhodně neuškodí když bude přivázaný na nějakou nutnou dobu, když je tak nevychovaný a leze lidem do talíře…

marci1

Přivazování nepomůže. Popros rodiče, aby mu nic nedávali, že krmit ho můžeš jen Ty. Pro začátek zkuste umístit jídlo výše, aby štěně na něj nedosáhlo, ani když vyskočí. Nejdůležitější je, aby to pochopili rodiče a uvědomili si, že takto psíkovi jen „ubližují“, nehledě na to, že mu může být špatně.

anonym

repetelka:
Musím se zastat autorky otázky,není to trochu moc říkat nevychovaná rodina?