Alesh

Je dle etikety přijatelné?

Vysmrkat se do papírového ubrousku v restauraci (myslím ten, co slouží k očištění úst po jídle)? Pokud ano, je možno tento použití ubrousek odložit na talíř podobně jako by byl použit na otření úst nebo se musí hodit normálně do koše? (omlouvám se za trochu humus dotaz, osobně si myslím, že je to nepřijatelné, nicméně jsem to zažil, proto bych si ty rád objasnil)

Nejlepší odpověď
kapka

To udělal jednou kamarádky asi pětiletý syn, když jsme byli kdysi společně v restauraci. Dostal takovou přednášku, že takto rozhodně NE!, že věřím, že ho to víckrát ani nenapadlo udělat.
Možná to některým lidem maminka v dětství zapomněla vysvětlit. 🙂

Další odpovědi
iceT

Myslím,že to přijatelné není-pokud v restauraci potřebuju vyčistit nos a nemám po ruce vlastní kapesník,tak si v klidu zajdu na WC a potřebu udělám tam,kde mě nikdo nevidí\neslyší.K mé škodě smrkat potichu neumím,ale nechápu,proč bych měla obtěžovat ostatní a ještě k tomu u jídla.
Krom toho,když mají někdy na stole látkové prostírání,tedy v těch lepších restauracích,tak by mi asi nikdo nepoděkoval,pokud bych ho použila k výše uvedému účelu.

pravidla použití ubrousku:

Nezáleží na tom, zda je ubrousek papírový nebo látkový, jsou vždy určitá pravidla pro používání ubrousků. Pouze v případě, že na stole leží ubrousek nastříhaný nebo tak tenký, že se sotva dá použít pro účely, ke kterým obvykle bývá na stole připraven, jste omluveni z pravidel etikety jak používat ubrousek.

Pravidlo 1: Pokud máte k dispozici ubrousek, použijte ho. Nenechávajte ho ležet vedle talíře. Slouží k tomu, abyste si otřeli ústa nebo ho položili na klín.

Pravidlo 2: Počkejte na hostitele, než začnete s ubrouskem manipulovat.

Pravidlo 3: Pokud je ubrousek příliš velký, složte ho tak, aby zakryl pouze Váš klín.

Pravidlo 4: Ve společnosti nerozkládejte rozmáchlými gesty ubrousek, aby všichni viděli, že se ho chystáte použít, pouze ho nenápadně položte na Váš klín a při otírání úst ubrousek také použijte decentně, stačí poklepat ubrouskem na ústa. Neotírejte se ním jako ručníkem.

Pravidlo 5: Nečekejte až Vám donesou jídlo, abyste pak rychle rozkládali ubrousek na Váš klín. Již před naservírováním jídla se můžete zabývat tím, že si připravíte prostor pro jídlo.

Pravidlo 6: Pokud děláte přestávky v jídle nebo mezi jednotlivými chody, nechejte ubrousek volně položený na levé straně od talíře. Stejně tak pokud dojíte, ubrousek patří nalevo od talíře, nikdy jej nepokládejte na talíř.

Pravidlo 7: Jak použít ubrousek? Neměli byste jím přikrývat celé kalhoty, ani ho zastrkovat za límec košile jako bryndák. Nicméně, pokud jste v takové společnosti, kde je tento nebo podobný zvyk přípustný, proč ne. Lépe si vychutnat špagety s červenou omáčkou, aniž se musíte obávat o vzhled Vaší košile. Pokud jste v takové společnosti, kde si nejste jisti, jak naložit s ubrouskem, nechte se inspirovat okolím.

A vida,o smrkání tady nic není,ale i tak…

hanulka11

Tak to kdo udělal, tak byl opravdu hodně mimo..brrrr
prohřešil by se i kdyby ubrousek hodil do koše nebo později někde vyhodil …ale položit ho na talíř , nechápu jeho jednání- podle mne naprosto nepřijatelné

Drap

Tak tohle snad ani omylem. Nedokáži si ani dost dobře představit, že to takto může někdo udělat.

Ella

papírový ubrousek – budiž, když se nenajde vlastní v kabelce někoho ze spolusedících a odskočit si na toaletu se už nestíhá, dá se vyhodit, rozhodně bych ho nestrkala zpátky do talíře
ale co já opravdu nechápu jak nám v pětihvězdičkové restauraci, na obědě, se někdo mohl vysmrkat do látkového bílého ubrousku! – kolegyně, která je sbírala se skoro rozbrečela, když do toho šáhla… tohle opravdu nepochopím, myslí si ,jak jsou bohatí a na úrovni, když si můžou dovolit bydlet v 5* hotelu a jít do takové restauraci a pak udělají tohle!!! největší humus na světě!