Avatar uživatele
quentos

Je „dávání ruky před pusu“ při kašli vůbec k něčemu?

Rukou ústa přece úplně vzduchotěsně neucpeme (to bychom koneckonců ani zakašlat nemohli) a bacilům vzhledem k jejich mikroskopické velikosti k úniku stačí pouhým okem neviditelná skulinka, kterých se mezi rukou a ústy najde dost…
Jde tedy spíše o symbolické gesto?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, annas, fcoop, briketka10, gagaga, gecco, zzzlatokopka, malina123, anonym, Roppel před 3261 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

5 nejhorších věcí, které můžete udělat, když se nachladíte
http://www.re­adersdigest.cz/ma­gazin/zdravi/5-nehorsich-veci-ktere-muzete-udelat-kdyz-se-nachladite

Jedna z nich – Při kašli nebo kýchání si zakrýváme ústa rukou

Možná to patří k slušnému vychování, jenže choroboplodné zárodky se tak usadí přímo na rukou – a pak je přenášíme na všechno, čeho se dotkneme.

Profesor virologie na univerzitě v australském Adelaidu Chris Burrell tvrdí, že viry, které rozprášíme při zakašlání nebo kýchnutí bez zakrytých úst sice mohou v daný okamžik vdechnout lidé kolem nás, v zásadě ale tyhle kapénky rychle dopadnou na zem a vyschnou. Mnohem déle přežijí ve vlhkém hlenu – tedy v tom, co po kýchnutí ulpí na rukou.

Rhinoviry – nejběžnější typ virů způsobujících nachlazení – mohou na kůži či na předmětech, jako jsou třeba telefony nebo počítačové klávesnice, přežít až tři hodiny.

K šíření infekce nejvíc přispíváme vlastníma rukama.

--
Co dělat?

Kýchat a kašlat byste měli do paže či do papírového kapesníku, který po použití vyhodíte
Pokud kýchnete nebo zakašlete do rukou, vzápětí si je umyjte; dbejte na to, aby totéž dělali po celou zimu i členové vaší rodiny
Oči si protírejte klouby prstů – na nich se bacily od lidí kolem zachytí s menší pravděpodobností než na prstech; nejlepší je dotýkat se obličeje pouze umytýma rukama."

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzlatokopka

No nejlepší jsou ti co zakašlou do ruky a pak ti ji podají na přivítanou:-(((

Jde spíš o to, toho naproti nepoplivat:-) proti bacilům není na 100% účinná ani rouška:-(

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Dávám si ruku před chrup,když kašlu automaticky.
Doplňuji:
…aj ,když zívu.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Ruka kryje ´směr´ – takže pokud kašleš s rukou před ústy a ještě se ohleduplně odvrátíš od nejbližších osob, vlastně proud vzduchu s kapénkami (a viry či bakteriemi) ´posíláš´ přímo na ně…
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

To samé si asi myslel ten jeden, kterého jsem nedávno viděla z auta.
Byl ode mne cca 10–15 m a já si říkám, co se tak ksichtí. Najednou natáhl a kýchl tak, že jsem kapénky viděla i já na tu vzdálenost. Směrem k plechovce coly, kterou držel v ruce. V druhé měl cígo, tak o nějakém, ani symbolickém, zakrývání nemohla být řeč.
Když připočtu, že byl ve vytahaných teplákách, váží cca 130 kg a byl dost opálený......, no pohled v centru města k nezaplacení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Určitě to alespoň pár bakteriíí odežene,něž aby to bylo z plic do plic.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
gecco

Neodolám a přidám vtípek…

Babička říká Pepíčkovi: „Pepíčku, když kašleš, dej si ruku před pusu!“
Pepíček na to: „Babi neboj, mně zuby nevypadnou.“

před 3260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

😁

před 3260 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

Pumik: to já sice taky, ale to otázku vůbec neřeší :{)>

před 3261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Jaktó?…možná víc významů,třeba zubní kaz to je taky nemoc nebo,když si zakryju orál,tak zamezím,aby mi někdo pinkl žhavého vajgla na patro – prevence proti úrazu,taky nemoc,ale vy spíš myslíte na poprskaný monitor,je mi to jasné.

před 3261 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek