quentos

Je „dávání ruky před pusu“ při kašli vůbec k něčemu?

Rukou ústa přece úplně vzduchotěsně neucpeme (to bychom koneckonců ani zakašlat nemohli) a bacilům vzhledem k jejich mikroskopické velikosti k úniku stačí pouhým okem neviditelná skulinka, kterých se mezi rukou a ústy najde dost…
Jde tedy spíše o symbolické gesto?

Nejlepší odpověď
annas

5 nejhorších věcí, které můžete udělat, když se nachladíte
http://www.re­adersdigest.cz/ma­gazin/zdravi/5-nehorsich-veci-ktere-muzete-udelat-kdyz-se-nachladite

Jedna z nich – Při kašli nebo kýchání si zakrýváme ústa rukou

Možná to patří k slušnému vychování, jenže choroboplodné zárodky se tak usadí přímo na rukou – a pak je přenášíme na všechno, čeho se dotkneme.

Profesor virologie na univerzitě v australském Adelaidu Chris Burrell tvrdí, že viry, které rozprášíme při zakašlání nebo kýchnutí bez zakrytých úst sice mohou v daný okamžik vdechnout lidé kolem nás, v zásadě ale tyhle kapénky rychle dopadnou na zem a vyschnou. Mnohem déle přežijí ve vlhkém hlenu – tedy v tom, co po kýchnutí ulpí na rukou.

Rhinoviry – nejběžnější typ virů způsobujících nachlazení – mohou na kůži či na předmětech, jako jsou třeba telefony nebo počítačové klávesnice, přežít až tři hodiny.

K šíření infekce nejvíc přispíváme vlastníma rukama.

--
Co dělat?

Kýchat a kašlat byste měli do paže či do papírového kapesníku, který po použití vyhodíte
Pokud kýchnete nebo zakašlete do rukou, vzápětí si je umyjte; dbejte na to, aby totéž dělali po celou zimu i členové vaší rodiny
Oči si protírejte klouby prstů – na nich se bacily od lidí kolem zachytí s menší pravděpodobností než na prstech; nejlepší je dotýkat se obličeje pouze umytýma rukama."

Další odpovědi
zzzlatokopka

No nejlepší jsou ti co zakašlou do ruky a pak ti ji podají na přivítanou:-(((

Jde spíš o to, toho naproti nepoplivat:-) proti bacilům není na 100% účinná ani rouška:-(

anonym

Dávám si ruku před chrup,když kašlu automaticky.
Doplňuji:
…aj ,když zívu.

gecco

Ruka kryje ´směr´ – takže pokud kašleš s rukou před ústy a ještě se ohleduplně odvrátíš od nejbližších osob, vlastně proud vzduchu s kapénkami (a viry či bakteriemi) ´posíláš´ přímo na ně…
😉

ReHu

To samé si asi myslel ten jeden, kterého jsem nedávno viděla z auta.
Byl ode mne cca 10–15 m a já si říkám, co se tak ksichtí. Najednou natáhl a kýchl tak, že jsem kapénky viděla i já na tu vzdálenost. Směrem k plechovce coly, kterou držel v ruce. V druhé měl cígo, tak o nějakém, ani symbolickém, zakrývání nemohla být řeč.
Když připočtu, že byl ve vytahaných teplákách, váží cca 130 kg a byl dost opálený......, no pohled v centru města k nezaplacení.

anonym

Určitě to alespoň pár bakteriíí odežene,něž aby to bylo z plic do plic.

gecco

Neodolám a přidám vtípek…

Babička říká Pepíčkovi: „Pepíčku, když kašleš, dej si ruku před pusu!“
Pepíček na to: „Babi neboj, mně zuby nevypadnou.“

briketka10

😁

quentos

Pumik: to já sice taky, ale to otázku vůbec neřeší :{)>

anonym

Jaktó?…možná víc významů,třeba zubní kaz to je taky nemoc nebo,když si zakryju orál,tak zamezím,aby mi někdo pinkl žhavého vajgla na patro – prevence proti úrazu,taky nemoc,ale vy spíš myslíte na poprskaný monitor,je mi to jasné.