Je daná vzdálenost keřů, stromů od plotu souseda?

Mám u plotu který stavěl soused nasazené ve vzdálenosti cca 30cm thuje,dnes mě slovně napadl že mu budou vadít při natírání plotu a podezdívka plotu nu rozmrzla z důvodu toho že jsem na svém pozemku vyrovnal terénní nerovnost a tím je hlína z mé strany cca 5 cm pod vrchem podezdívky,nehledě na to že na sousedově pozemku je vzrostlá Bříza která je celou korunou nakloněna na můj pozemek.Každý podzim mám veškeré listí na pozemku,střeše a v okapech to souseda zjevně nezajímá a vyhrožuje mi soudama.Díky za odpověd a pomoc

Nejlepší odpověď
atriplex

Žádná vzálednost není dána. Je však třeba mít na paměti, že:

  1. nesmíte souseda obtěžovat – to je subjektivní měřítko. Pokud se spolu nedohodnete vy, pak to mohou rozhodnout jen soudy
  2. musíte mu umožnit výkon jeho práv a povinností

K vašemu dotazu konkrétně: Pokud bude chtít soused natírat plot, jste povinen mu to umožnit. Co se týče stromu a listí, tak je to klasika. Sousedovi nemůžete zakázat pěstovat stromy, ale spadané listí vás nesmí obtěžovat.

Pokud se spolu nedohodnete, pak zbývá jen soud. Otázka je, zda to stojí zato…