Cenobita

Je ďábel programově zlý, nebo je jen opakem dobra, tedy není dobrem?

O Bohu se také říká, že je absolutní Dobro, ale v běžném životě nepozorujeme tuto jeho vlastnost, neprojevuje se, spíš pozorujeme každodenní boj o život na Zemi v potravních řetězcích, a na to není pěkný pohled. Rozhodně to nevypadá jako Ráj na Zemi, spíš jako Peklo na Zemi. Ovšem vnější projevy života se jako Boží jeví. Není tedy vlastně Ďábel všudypřítomný na Zemi, není tato Země celá Ďáblova?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

To, co ve svém dotazu popisujete, se v křesťanské „hatmatilce“ nazývá „duchovní boj“ nebo „dochovní zápas“. Ten skutečně probíhá mezi Dobrem a Zlem, mezi Bohem a ďáblem.
Když Bůh svět stvořil, stvořil ho dobrý, bez všech těch nepěkných pohledů, které zmiňujete. Když něco stvoříte – vytvoříte – třeba obraz nebo cokoliv, je to Vaše dílo. Může ale přijít někdo, kdo si Vaše dílo bude nárokovat a bude se všemi jemu dostupnými prostředky snažit získat nejen tu věc jako takovou, ale prohlásit ji za svou. To je přesně to, o co jde Satanovi – získat mandát nad Božím stvořením.
Nejspíš znáte ten příběh o Adamovi a Evě, že? Tam nejde až tak o to, jestli snědli jablko nebo švestku, ale o princip. Ten tkvěl v tom, že se lidstvo rozhodlo žít bez Boha. Protože Bůh jim dal svobodu se takto, tak se jim v podstatě podařilo, ale dali tak šanci nechat se vést a ovládat ďáblem. Díky tomu, že se smíme rozhodnout, kým se necháme vést, a díky tomu, že se lidstvo snaží Boha všelijak ignorovat, je Země v tuto chvíli do značné míry pod diktátem ďábla. Neznamená to, že Bůh prohrál, jen ten boj právě probíhá.

Další odpovědi
Kepler

Dobro a Zlo jsou relativními pojmy. Když konáš někomu dobro, pro jiného to může být zlé a naopak. Takže i Ďábel může konat dobro a Bůh zase zlo. Kdo rozhoduje, co je dobro a co zlo?

ten který je

Je lstivý,může se projevovat jako dobrý,uspokojující lidské přání nebo touhy.Vše si ale vybere zpět k neprospěchu a neštěstí člověka.

marci1

Ďábel je ztělesněním zla. ☹
„Ďábli se dělí na padlé anděly a na ty, kteří udělali kariéru.“ 🙂
Stanisław Jerzy Lec

anonym

Ďábel mi zatím nikdy nic špatného neudělal, zato bůh ano.

Nevím, tuhle informaci si budeš muset zjistit v té pohádkové knížce zvané bible. V pohádkových světech je vše možné. :)

Roman71

Otázka je zcela na místě..
Odpověď je v knize Zjevení 12.kapitola, 10. a 12. verš.

Nabízí se další otázka:
Jaký byl Ďábel (Satan) než zkazil svou životní cestu?
Odpověď: (Ezekiel 28.kap, 13–15.verš).

Roman71

Nuk nuk:

Satan má svůj boj prohraný a moc dobře to ví. Ale dokud bude lidstvo ignorováním Boha dávat Satanovi prostor, stále bude pod jeho vládou.

Často slýchám poznámky typu: „Nesloužím ani Bohu, ani Satanovi.“. Na to odpovídám jednoduše, že Satana není potřeba nijak zvlášť uctívat. Úplně mu stačí, když se člověk rozhodne být nezávislý na Stvořiteli. Stejně tak mu to stačilo i u Adama s Evou. A výsledek už známe..

Cenobita

Nuk nuk:

Když Bůh stvořil svět, současně stvořil Ďábla, nebo vždy spolu s Bohem už Ďábel byl a koexistoval? Vypadá to že Bůh a Ďábel nemohou být bez sebe a vždy byli spolu a ani jeden nemůže zničit toho druhého. Pak je ovšem Ďábel stejně mocný jak Bůh. Bůh je pak Stvořitel, a Ďábel Šiva Ničitel.

Roman71

O Ďáblovi (Satanovi) je v Bibli řečeno toto:
„Byl jsi bezúhonný ve svých cestách ode dne svého stvoření, dokud se v tobě nenašla nespravedlnost. Kvůli hojnosti tvého prodejního zboží naplnili tvé nitro násilím, a začal jsi hřešit. Tvé srdce se stalo domýšlivým pro tvou krásu. Kvůli své zářivé nádheře jsi zničil svou moudrost. Chci tě shodit k zemi..“ (Ezekiel 28:15,16a,17)

Cenobita

ten který je:

Tedy platí: „Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění“ ?

ten který je

I to je jedna z možností.