pusinka50

Je člověk povinen druhému poskytnout první pomoc?

Např. při nehodě, kde jsou jen 2 řidiči a jednomu se třeba zastaví činnost srdce. Jsem povinna podle nějakého zákonu mu dát nepřímou masáž srdce a udělat vše pro jeho oživení? Postihne mě zákon nějak, když to neudělám? Třeba z důvodu neznalosti.
A co když tam nikdo jiný není, ten člověk nedýchá, ale je potřeba zavolat odbornou pomoc, vysvětlit místo nehody, tím utíkají drahocenné minuty k pomoci. Co udělat dřív, zavolat nebo se vrhnout na oživení, případně jinou zdravotní pomoc třeba při šoku, krvácení apod.?

Mimochodem, jestlipak víte z hlavy, jak má nepřímá srdeční masáž vypadat, kolik stlačení a jak hlubokých a na kolik vdechů za jak dlouhou dobu?? 🙂

Nejlepší odpověď
marci1

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Samozřejmě v první řadě zavoláme první pomoc 155, popř. 112, lepší varianta je 155. Zraněného položíme na záda a provádíme masáž srdce ( masáž srdce je důležitější, než umělé dýchání z úst do úst ) 100× za minutu do hloubky hrudníku asi 5 cm, děti do 1/3 hrudníku. Nejdůležitější je zavolat rychlou zdravotnickou pomoc ( telefonicky Vám sdělí, jak máte postupovat ), prostě nenechat tam člověka napospas osudu.
http://www.zachran­nasluzba.cz/od­borna/kpcr/2010­_bbls.pdf

Další odpovědi
honza19hk

Poskytnout první pomoc je povinnost ze zákona,pokud to neohrozí tvou bezpečnost.V každém případě zavolej záchranku popř hasiče.

huxa

Ve většině případů tě nikdo ani nebude obvinovat, přecejen, kdo to zažil, ví, že všechny poučky jsou mu k ničemu.

Hamon

Ano, jsi povinen poskytnout první pomoc, kromě určitých výjimek.
Vždycky je nejdůležitější zajistit životní funkce, potom teprve volat další pomoc. Jestli nevíš, co máš dělat, OK, zavolej a nech se vést, ale bez nějaké průpravy to bude těžké. Doporučuju absolvovat nějaký kurs, v hlavě ti vždycky něco zůstane a to potom vyplave na povrch.
Ve vnitrozemí a pokud bych potřeboval pouze záchranku, volal bych 155, v pohraničí nebo u větší nehody 112. Ta má mimo jiné tu výhodu, že tě operátor dokáže lokalizovat za pár sekund.

led

Ste povinná urobiť všetko podľa svojich možností a schopností. Ak neviete, čo si počať, radšej zavolajte 112, informujte záchranárov o situácii a postupujte podľa ich pokynov. Volať ďalšie telefónne čísla už nemusíte, všetko potrebné zabezpečujú službukonajúci záchranári. Zabezpečte priestor, bezpečnosť zranených, postavením výstražného trojuholníka, či prerušovaného svetla, za miestom nehody – tj.pribrzdenie, či odklonenie okoloidúcich áut.
Krásna teória, ale v mnoho prípadoch je prax iná.
Nie každý účastník dopravnej nehody dokáže zvládať svoj stres a konať. Všetka teória vyfučí z hlavy. Zbytočne budete oživovať, ak nezabezpečíte výstrahu a prichádzajúce auto zabrzdí až na vašom tele…

Dochy

Jste povinna poskytnout pomoc dle možností. První pomoc se v ČR vyučuje docela dost, měla byste to zvládnout. Nemyslím, že je nějak kritické, jestli hrudník zmáčknete 5× nebo 10× za sebou. Cokoli je lepší než nic.
Někdo tu psal nejdřív volat záchranáře. Pokud jste sama, pak bych volání záchranářů nechal na později. Stejně nepřijedou dřív než za 10 minut. Vám pokud jste byla účastníkem nehody, bude trvat minimálně 1–2 minuty než se vůbec vyhrabete ze svého auta a pokud budete ještě někam volat, ztratíte čas. Nejdřív bych zjistil situaci a provedl základní úkony první pomoci a pak bych řešil nějaké volání.
Pokud je vás víc, pak je dobře aby jeden začal volat hned a ostatní mohou zjišťovat situaci, zachraňovat a přes volajícího informovat záchranáře.

321Mordred

Poskytnout pomoc jsi ale jestli to zdrbeš tak jsi nepostižitelný, pokud se neprokáže že jsi to neudělal naschvál.

zzzzz

Pomoct musíš!!!
Okamžitě voláš, třeba 112. Telefon si dáš na dálkový odposlech. Oni tě budou navigovat jak máš dál postupovat.
Dnes se už nevdechuje, stačí masírovat co nejhlouběji a docela dost rychle, nesmí se to zbytečně přerušovat, prostě jen masíruješ, než dorazí pomoc.

Tyler Durden

Samozřejmě, je to povinnost morální, ale i zákonná!!!

Neposkytnutí pomoci je trestným činem podle Trestního zákoníku, § 150 a § 151:

§ 150
Neposkytnutí pomoci

(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

§ 151
Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku

Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.

da ny

Povinnost pomoci máme i z morálního hlediska, tak, abychom neohrozili své vlastní zdraví.
Nejdůležitější je zastavit tepenné krvácení, zjistit zda postižený dýchá, případně uložit do stabilizované polohy Důležité je přivolat RZS, 1 osoba (bez fyzické zdatnosti) nemá mnoho šancí vždy zvládnout zmíněnou masáž srdce. Poskytnutím umělého dýchání bez patřičné ochrany sebe sama je i zdravotní riziko.
Neujet, zastavit tepenné krvácení, zavolat RZS..
Jinak se člověk chová, pokud jde o osobu blízkou.

Reezo

Pokud budete svědkem dopravní nehody či jiné u které bude zranění, tak by jste správně měla nebo se pokusit pomoci. Pokud budete v situaci, že nevíte jestli s člověkem pohnout nebo ne, je lepší přenechat to profesionálům.

Pokud bude v bezvědomí, nebo nebude bít srdce musíte vyzvat někoho dalšího, aby zavolal pomoc a vy by jste měla být povinna mu masírovat srdce a dávat umělé dýchání.

V praxi zbytečně umírá spoustu lidí kvůli tomu, že nepomohou tomu druhému a jen zavolají sanitku a čekají. Přitom těch 15 minut než přijede sanitka je těch klíčovích. Pokud se vám někdy něco takového stane, tak se soustřeďte na to, zda nemá zapadlý jazyk. Poté postačí i masírování srdce, pokud se ta osoba neutopila.

Není potřeba hned umělé dýchaní jestli není osoba utopená. Zahájíme masáž srdce a jelikož by měl mít dost vzduchu v celém těle tak by to mělo stačit tak na 5–10 minut masírování. Po této době je dobré už foukat vzduch do plyc.

Dojde li k utopení, tak je potřeba dotyčnému vehnat vzduch do plyc, aby se plýce mohli vypořádat s vodou. Jde totiž o to, že když se člověk topí, tak spotřebuje všechen kyslík v těle a je potřeba ho doplnit co nejdříve to bude možné. Jinak je důležité vědět, že pokud osoba byla utopena, tak tu vodu z jeho plyc nedostanete. Není to jako ve filmu, že se zakašle a vyteče litr vody. Když profouknete ty plíce, tak plíce sami vztřebají vodu a umožní přístup vzduchu.

Jinak na závěr bych dodal, že pokud poskytuju první pomoc, tak do toho musím dát úplně všechno. Je to docela namáhavé a masáž srdce potřebuje jistý rytmus. Je dost možné, že dojde ke zlomení žebra, ale to není podstatné.

Jeslti pracujete jako zdravotník nebo něco takového či podobného. Tak ze zákona jste povinny zvládnout první pomoc. Je to omluvitelné u obyčejného lajckého člověka.