quentos

Je čištění dásní skutečně daleko důležitější než čištění zubů?

Jedná se prý o nějaký novější objev, dokonce tak nový, že se ho nemůžu dogooglit. Zubní kazy, jejich četnost a náchylnost k nim je prý daleko více způsobena dědičnými dispozicemi než špatnou péčí o zuby. Češi jsou prý známí coby „bezzubý národ“ právě proto, že se starají sice možná dobře o zuby, ale prakticky vůbec ne o dásně. Jak je to tedy? Díky.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nejvíce plaku je v místech, odkud se hůře dostává a to je mezi dásní a krčky zubů. Moje spolužačka zubní lékařka mně to jednou na mých zubech ukázala.
Nejčastější chybou při čištění zubů a tedy i dásní jsou nesprávné pohyby kartáčkem a velmi krátká doba čištění.
Mám známou, která si tvrdě zaplatila léčbu paradentózy na specializovaném pracovišti. Zde jí řekli, že mají-li ji pomoci, musí si denně čistit zuby měkkým kartáčkem 15 minut v jednom kuse a kartáček každý týden měnit! Jinak že tam nemá chodit. Zuby jí zachránili.
Tím nechci říct, že se mají zuby čistit 15 minut, jenom poukazuji na to, jak důležitá je doba čištění zubů, a tedy i dásní, pro odstranění plaku.
Pro zajímavost jsem si pořídil dětskou pomůcku na měření času pro čištění zubů, takové malé přesýpací hodiny. Byl jsem překvapen délkou odpočítávání. Takto dlouho jsem si zuby nikdy nečistil.

Další odpovědi
lenkasvob

Máte pravdu, že zubní kazy a náchylnost k nim je daleko více způsobena dědičnými dispozicemi než špatnou péčí o zuby. V současnosti potraviny obsahují jen 10% vitamínu K2, oproti době před válkou. Po užívání vitamínu K2 budete mít zuby tvrdé, lesklé, bez jakékoliv námahy. Nebudou vás bolet ani, když vypadne plomba.

www.stalemladi­.cz/vitamin-k2-zdroj-sily-nasich-babicek-mk7-mk4

Kdo vyzkoušel, nechce jinak. Odstraní i bolesti v zádech, bolesti hlavy. Dodá zdravou barvu, krev a mléko.

anonym

Já si čistím zuby po každém jídle, což je 4× denně, a používám ultrasoft kartáček, který je menší a rovný a se svým zubařem jsem se díky tomu už 7 let neviděl. Nemám kazy ani špatné dásně a zuby mě nebolí či nejsou citlivé. Jak dlouhou dobu si čístím? Tak minutu a jen seshora :) Boky zubů již nečistím a už ani nepoužívám po každém čištění Elmex ustní vodu, protože jsem zjistil, že to nepomáhá. Používám ji jen, když nemám možnost si zuby po jídle vyčistit. Cukr nejím už pár let a zuby to také ocení. Ještě tak aby to vzdal i ten prediabetes a táhnul k šípkům.

zjentek

Nesmysl. Důležitá je hygiena ústní dutiny komplexně. Jazyk nevyjímaje! Takže třeba já si čistím ústní dutinu, nikoli zuby.

Podobný by to mělo být s hygienou všeobecně. Př.- když už se ponoříme do vany s drahou vodou, nemá cenu „umejt“ si tam jenom prdel.

Kdybych si čistil zuby jako minerz po každým jídle, dávno bych byl v blázinci (což přísahám, že nejsem). Dá se říct, že prakticky v kuse žvýkám jídlo.