Avatar uživatele
josef.sabl

Je česky správně „5ti denní“?

Máme tady debatu o tom, jak správně napsat s pomocí číslice větu „Jedu na pětidenní dovolenou.“

Jsem přesvědčen, že správně je „Jedu na 5 denní dovolenou.“ i když preferuju vyjádření slovem. „Jedu na 5ti denní dovolenou.“ je myslím obezlička, kterou si lidi vymysleli, protože mají pocit, že „5 denní“ je málo a ohnutí slova je potřeba vyjádřit příponou.

Je to tak? Nebo mě někdo vyvedete z omylu? Přidáte odkaz na nějaký zdroj, kde se o tom píše?

Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? petka, chudst, Alesh před 4655 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

správně je „5denní“ (bez mezery)

Zdroj: http://interval­.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-clovek-versus-psani-cislovek/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
151kbar151

Správně je 5-ti denní.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kerberus

Psala jsem vám vysvětlení, jenže jste otázku uzavřel. 5denní stejně jako pětidenní. Číslovka 5 se skloňuje, proto -ti, které jste uvedl, je nadbytečné. To bychom potom četli pětitidenní.

Proto 5denní – jedno slovo x 5 dní – dvě slova.

před 4655 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
josef.sabl

Aha, omlouvám se za uzavření. Moc se tady zatím neorientuju a asi jsem uzavřel tím, že jsem vybral jednu odpověď jako nejlepší 🙂 Můžu to nějak znovu otevřít? Děkuji moc.

před 4655 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Ano. Otázku jste uzavřel kliknutím na nejlepší odpověď, naštěstí správnou, takže se zase tolik nestalo. Otevřít otázku už nemůžete. Považovala jsem ale za žádoucí doplnit vysvětlení, proto jsem je napsala v diskuzi.

Až budete vkládat otázku příště, počkejte raději na další odpovědi, především pokud půjde třeba o názory. U pravopisných jevů je to celkem jednoznačné, ale některé odpovědi mohou být přesnější.

Pokud bude Odpovědi navštěvovat, získáte zkušenosti.

před 4655 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek