josef.sabl

Je česky správně „5ti denní“?

Máme tady debatu o tom, jak správně napsat s pomocí číslice větu „Jedu na pětidenní dovolenou.“

Jsem přesvědčen, že správně je „Jedu na 5 denní dovolenou.“ i když preferuju vyjádření slovem. „Jedu na 5ti denní dovolenou.“ je myslím obezlička, kterou si lidi vymysleli, protože mají pocit, že „5 denní“ je málo a ohnutí slova je potřeba vyjádřit příponou.

Je to tak? Nebo mě někdo vyvedete z omylu? Přidáte odkaz na nějaký zdroj, kde se o tom píše?

Díky.

Nejlepší odpověď
Alesh

správně je „5denní“ (bez mezery)

Zdroj: http://interval­.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-clovek-versus-psani-cislovek/

Další odpovědi
151kbar151

Správně je 5-ti denní.

Kerberus

Psala jsem vám vysvětlení, jenže jste otázku uzavřel. 5denní stejně jako pětidenní. Číslovka 5 se skloňuje, proto -ti, které jste uvedl, je nadbytečné. To bychom potom četli pětitidenní.

Proto 5denní – jedno slovo x 5 dní – dvě slova.

josef.sabl

Aha, omlouvám se za uzavření. Moc se tady zatím neorientuju a asi jsem uzavřel tím, že jsem vybral jednu odpověď jako nejlepší 🙂 Můžu to nějak znovu otevřít? Děkuji moc.

Kerberus

Ano. Otázku jste uzavřel kliknutím na nejlepší odpověď, naštěstí správnou, takže se zase tolik nestalo. Otevřít otázku už nemůžete. Považovala jsem ale za žádoucí doplnit vysvětlení, proto jsem je napsala v diskuzi.

Až budete vkládat otázku příště, počkejte raději na další odpovědi, především pokud půjde třeba o názory. U pravopisných jevů je to celkem jednoznačné, ale některé odpovědi mohou být přesnější.

Pokud bude Odpovědi navštěvovat, získáte zkušenosti.