pokazdejinak

Je čabajka nějaká nová nadávka?

syn se dnes vrátil ze školy s tím, že ho tak spolužáci nazývali a volali na něj… klobásu samozřejmě znám, ale netuším, jestli nezískala od dnešních dětí nějaký nový význam ;) poradíte?

doplnění: děkuji za info, samozřejmě synovi radím podobné posměváčky si k tělu nepouštět, ale sama bych nevěděla, jak reagovat na čabajku ;))

Nejlepší odpověď
annas

Znám jako žertovné pojmenování, narážku na oblíbený druh klobásy. Užívalo se pro červené maďarské autobusy Ikaros z města Czába Původem názvu byla barva a město..

Hledala jsem v diskusích mladých atd.
Našla jsem jedině to, že je to nadávka, . něco jako huba, mlsná huba. Nebo něco neobvyklého, čím se syn liší.

Jinak nevím.
Doplňuji:
Vypadá to, že váš syn je něčím výjimečný, čím se liší od ostatních. Třeba tou „hubou“ – dá se brát všelijak.

Vycházela bych z toho, že Haně Gregorové říkají rovněž „čabajka“, prý kvůli původu a její povaze.

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Jestliže někdo někomu nadává nebo se mu posmívá,tak je jedno jaké slovo použije,jelikož zpravidla jde o přístup a ne o kus kolektivního párku pod vedením pubertálního egocentrika,nejspíš jde o dětinskou „šikanu“,která je na hraně.
Doplňuji:
…ale tím vás nechci strašit,protože se jedná o věc,která je v normě a v kolektivu naprosto normální,kdyby dítě chodilo domů s jinou"písnič­kou"bylo by to opravdu nepochybně už předmětem k zoufalému řešení,ale jestli jde o nějakou čabajku…

gecco

Taky se tak ´nadává´ kloubovému autobusu Ikarus…
😉

Netuším, zda „dnešní děti“ mají ještě jiný význam – ale taky může jít o hloupost, toho, kdo výraz používá a správný význam nezná…
😉

led

Čabajka je
mesto Csaba v Maďarsku
klobása
pomenovanie jemne osmahnutého (spáleného) človeka,
hanlivé pomenovanie Rómov a Maďarov

Ale Čaba neblázni!

„Pred polnočným barom nemá nikto nárok.
Čaba vyhadzovač ignoruje Slovač.
Záleží len na ňom, koho ešte vpustí.

Stáli sme tam asi štrnásť dní.
Kričali sme naňho: Čaba neblázni; hej,hej“

pieseň od Elánu https://www.go­ogle.sk/search?q=%C4%8Da­ba+nebl%C3%A1zni&­rlz=1C1CHMO_sk___SK581&o­q=%C4%8Daba+ne­bl%C3%A1zni&aq­s=chrome..69i57­.8272j0j7&sou­rceid=chrome&es_sm=93&­ie=UTF-8

Doplňuji:
Pri slovnom výraze definovanom ako nadávka, je dôležitý aj spôsob a intonácia jeho vyslovenia, pretože niekde a niekedy sa tieto a im podobné výrazy používajú aj ako bežné oslovenie hlavne u mladých, „ty vole…“ tie ostrejšie snáď už nemusím písať

bolak

a nebo se kluci potkali u pisoáru, a nejsou to nadávky nýbrž slova obdivu… to se taky mohlo stát