Je Bůh vševědoucí, nesmrtelný, spravedlivý, všemocný, všudypřítomný, dokonalý, svatý, atd.?

Pokud by byl člověk opakem Boha, tak by byl člověk hlupákem, co nic neví a nic nepochopí, ubohým smrtelníkem, nespravedlivým, bezmocným ubožákem, přítomným jenom tam kde je, nedokonalým evolučním zmetkem, hříšníkem, atd.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
led

To je relativní

„355„Boh stvoril človeka na svoj obraz,1700 na Boží obraz ho stvoril, muža a ženu ich stvoril“ (Gn 1, 27). Človek má v stvorení jedinečné miesto:343 je „na Boží obraz“ (I); vo svojej prirodzenosti spája duchovný a hmotný svet (II); je stvorený ako „muž a žena“ (III); Boh ho ustanovil vo svojom priateľstve (IV).“
Zdroj: Dokumenty katolíckej cirkvi https://dkc.kbs­.sk/dkc.php?in=kkc3­55

Další odpovědi
talka

Ano

Proč by měl být člověk opakem Boha, když ho Bůh stvořil k obrazu svému ( myšleno duchovnímu) a dal mu svobodnou vůli k rozhodování k dobru nebo zlu?

Kepler

Ano

Takto si jej člověk stvořil k obrazu svému.

quentos

To je relativní

Už to nehulte…

klumprt

Ne

Potíž je v tom, že svět je úžasné ale přitom nedokonalé místo. Úžas vede lidi k tomu, aby za tím vším viděli Boha. Bůh pak by měl být ještě skvělejší než svět, měl by být dokonalý. Utrpení, bída a nespravedlivost světa potom vede lidi k vysvětlování toho, proč dokonalý Bůh provozuje tak mizerný akvapark. Tak vznikl nápad, že jsme zde umístěni na pozorování jako v nějaké experimentální laboratoři a když splníme určitá kritéria, dostaneme se do světa dokonalého, kterému se říká ráj nebo boží království.
Je na tom ovšem jaksi znát, že jde o nápad vycucaný z prstu, podobně jako ledabylá odpověď dotěrnému dítěti na jeho nekončící otázky „proč ?“. Proto se k tomu musela dovymyslet omáčka zahrnující svaté texty a všeliké čimčurády jako je kadidlo, sušenky k vínu, nastavování zadnice opačným směrem než je Mekka apod. O těch čimčurádách se pak vedou krvavé spory, které ze světa činí ještě horší místo, než by bylo jen tak.
Není nad tím třeba dumat. Blábol s čimčurádami zůstane blábolem, stejně jako poleno servírované s karlovarským knedlíkem a se zelím zůstává polenem.
Bůh není a svět je právě proto tak mizerný. Chovejte se tak, abyste svět učinili příjemnějším. To je celé.

Ganymede

Ano