Fidel

„Je blbej, jak pantok.“ Co je to ten „pantok“?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Těžká sekera s dlouhým topůrkem.

Další odpovědi
anonym

Jak uvedl dědapetr. A původ? Snad by šlo dovodit jako symbol velkého, nemotorného a nešikovného, určeného pro jeden účel a univerzálně nepoužitelného. A také pádná zvukomalebnost slova, strohé, dvouslabičné, úderné až jadrné.
Tak mi to aspoň intuitivně připadá, možná by se našel odkaz ve všemocném googlu.

chudst

Pantok je druh sekery – s dlouhým topurkem až kolem jednoho metru a dost uzká.

Ale proc se to pouziva v tomto spojeni, to netusim. Napada me, ze je to treba neprakticke. Ale nac? Proc by se to pak pouzivalo? Ciste teoreticky treba je to blbe na stipani trisek, ale jestli to vazne vzniklo z tohoto, to netusim.

Zdroj: http://www.kni­fe.cz/default­.aspx?tabid=53&g=pos­ts&t=110&p=137

eLx

Nemohlo jít o nějakýho Pana Toka? :)

skipper

Malá poznámka – ten idiom správně zní „Blbej jak pučtok“ – něm. Putzstock, tj vytěrák dělové hlavně.