postcd

Je bezpečnější a výhodnější penz. připojištění nebo soc. pojištění když chci mít peníze na důchod?

soc. pojištění mi přijde neprůhledné, nevím kolik budu mít důchod po tom 30+ letém pojištění. Zato u penz. připojištění vím kolik tam asi bude Kč (počítejme s 2% znehodnocením ročně, za 20 let tedy zhruba o 40–50% nižší kupní síla). podotýkám že pojistné si platím sám, nejsem zaměstnán ani nepodnikám.

Nejlepší odpověď
ReHu

Je to také o tom, kolik let platíš, jak vysokou částku atd.
Osobně si myslím, že nejvýhodnější a nejjistější je vytvoření pasivního přijmu v průběhu aktivního života.

Další odpovědi
Pepa25

Sociální pojištění (1. pilíř) nemá smysl řešit, ten je povinný, něco si strhají a něco mámo někdy dostaneš.

Důchodové spoření (2. pilíř) je ve fází přípravy zrušení, také není co řešit.

Doplňkové penzijní spoření (nebo původní penzijní připojištění, které již nejde sjednat) – obojí 3. pilíř – je dobrovolné, ale je hlupák, kdo ho nemá. Samozřejmě je otázka, do jakého účastnického fondu úspory nasměřovat a jak se bude státní podpora tohoto produktu vyvíjet …

ahold

Podle mě je bezpečnější i výhodnější penzijní připojištění. Jsou tam státní garance, a státní příspěvek ti udělá takové zvýhodnění, které ti na úrocích sociální nedá.
Navíc i úroky na penzijku můžeš ovlivnit volbou banky a hlavně chytrým spořením tak, abys měl úrok co nejvyšší.
Osobní zkušenost.

Hlada

Smysluplné pojištění je jedině to státní, povinné, které je průběžné a zohledňuje inflaci. Všechno ostatní jsou vyhozené peníze. Pro zajištění s výhledem na desítky let je potřeba mít rezervu uloženou v jiné komoditě, než jsou peníze. Stačí se podívat na vývoj cen zpětně.