neznajut

Je alkoholický nápoj emulzní směs?

Alkoholický nápoj jako je vodka, whiskey nebo pivo je emulzní směs ethanolu a vody?

Nejlepší odpověď
cochee

Není. Emulze je heterogenní směs složená z kapalných fází (dvou a více), například vody s olejem a případně nějakým detergenčním činidlem (bez něj se emulze víceméně velmi rychle oddělí na dvoufázovou nesmíšenou soustavu). Laicky to lze popsat jako zakalená tekutina, ale bez tuhého podílu (s tuhým podílem by to byla suspenze). Ethanol je s vodou neomezeně mísitelný a vzniká homogenní směs, ne tedy emulze. Existují ale emulzní alkoholické nápoje, kde emulze vzniká příměsí ještě další látky, například známý vaječný koňak anebo ty smetanové likéry typu Carolans nebo Bailey's.