Andy23

Jde změnit jméno nezletilé osobě?

Povolí mi na matrice změnit křestní jméno
když mi je teprve 13 i když zažádají rodiče?

Nejlepší odpověď
Quimby

Změna jména není omezena věkem, ale jak píšeš, tak žádost musejí podat rodiče.
Každopádně jestli ti matrika dovolí změnit jméno záleží hlavně na důvodu (který musíte v žádosti uvést)změny, MVČR píše toto:
„Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, nebo směšné, nebo je-li pro to vážný důvod.
Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec společných rodičů. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je žadatel povinen předložit doklad vydaný znalcem.
Změna jména nebo příjmení se nepovolí, jestliže by změna byla v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého.“

Nevím přesně jaká je praxe, když si prostě chceš změnit jedno jméno na druhé, ale řekl bych, že ti ho změní.

Další odpovědi
Nuk nuk

Za předpokladu, že rodiče se změnou jména souhlasí a o změnu sami žádají, pak to možné je. Musí ale souhlasit oba rodiče (ýákonní zástupci).

Zeptálek

nevíte jestli může žádat jeden rodič nebo musí oba??