olda12

Jde vyrobit malá vodní elektrárna?

kamoš říkal že to jde vyrobit ze starýho nízkootáčkovýho motoru,je to realné? a jak je to s povolením,když hranice mého pozemku je břehová čára řeky,jde to nějak legálně?
Doplňuji:
ne bude to hračka typu vodní mlýnek,jen pro vlastní potřebu

Nejlepší odpověď
www

Ano, „nakoleně“ se dá vyrobit třeba i toto. Jenže:
Někde musí být něco jako rotor, převody, generátor, rozvody elekt. atd. Pokud to tedy bude vidět, nemůžeš nelegálně, i když budeš říkat, že je to hračka. Někdo tě udá 😁

Další odpovědi
baghira

Tak jestliže to bude hračka typu „vodní mlýnek“ a energii nebudeš posílat do sítě, ale použiješ pro vlastní potřebu (svícení, nabíjení aku), tak v tom nevidím až takový problém.
Pokud bys chtěl stavět hráz nebo tak něco, tak už jenom to papírování tě zabaví do konce života :)

tom004

Hranice pozemku,může tvořit břeh vodního toku,ale,ze zákona existuje tzv. „ochranné pásmo“,které,mys­lím, je 30m od břehu,a v něm je zakázano,prová­dět,jakékoliv úpravy,stavět,ap­.Tady toho bude určitě víc.

http://www.en­viwiki.cz/wiki/Ochran­n%C3%A9_p%C3%A1smo_vod­n%C3%ADho_zdro­je