Akzeret

Jde v tomto případě o incest?

Dívka žije s otcem. Otec si vezme ženu, která má syna. Syn má v rodném listě svého otce, dívka svou matku. Ani jeden dospělý nepřijme dítě toho druhého za své (myslím právně). Dívka s chlapcem spolu budou udržovat vztah.
Jde o incest? Nebo ne, když mají v rodných listech úplně jiné lidi?
Dekuji

Nejlepší odpověď
iceT

Myslím, že ne, i kdyby rodiče dítě druhého přijali právně za své.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě že nejde o incest.

led

Právne ide o incest. Zákon neoddeľuje biologickú príbuznosť a rodinnú.
„Pod pojmem incest se většinou chápe pohlavní styk mezi blízce příbuznými osobami. Pojem incest náš právní řád neužívá. V trestním zákoně je však možno nalézt ustanovení § 245, jež upravuje trestný čin soulože mezi příbuznými. Podle tohoto ustanovení je trestný ten, kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo sourozencem. Z hlediska sourozeneckého vztahu zákon nerozlišuje mezi sourozenci plnorodými a polorodými. Proto soulož vykonaná mezi sourozenci vlastními je hodnocena stejně jako soulož vykonaná mezi sourozenci nevlastními.
Určitý problém v souvislosti s tímto trestným činem vyvstává v případě soulože uskutečněné například mezi adoptivním otcem a jeho adoptivní dcerou. Vzhledem k tomu, že dané osoby nejsou krevně spřízněny, nehrozí tu případný zdravotní následek u potomstva. Je však otázkou, zda je tato skutečnost dostatečná k ospravedlnění či dokonce umožnění takovéhoto svazku. Je nutno konstatovat, že není. Zákonodárce sice v důvodové zprávě u tohoto trestného činu zdůrazňuje především zájem na zdravém potomstvu, ale je velmi pravděpodobné, že tento trestný čin má chránit i jiné hodnoty. Jde například i o lidskou důstojnost, což ostatně vyplývá i ze zařazení trestného činu soulože mezi příbuznými do kategorie trestných činů proti lidské důstojnosti.“
celé na adrese http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/incest-15379.html

Dodatok: táto téma sa tu už viackrát opakovala je možné si to nájsť aj v archíve tejto stránky

MobilManiak

Někdy je incest považován pouze mezi biologickými sourozenci, někdy i nebiologicky. Já myslím, že to incest nebyl.

zjentek

Rozhodující by bylo, co si představuješ pod pojmem vztah.

ratava

Dovolím si použít vědu z odpovědi od led:""Z hlediska sourozeneckého vztahu zákon nerozlišuje mezi sourozenci plnorodými a polorodými". Plnorodí sourozenci mají oba rodiče stejné, polorodí pouze jednoho z nich, ať už matku nebo otce. V tomto uvedeném případě nemají žádného z rodičů stejného. Bylo by trochu divné, kdyby to v tomto případě bylo protiprávní. Teoreticky se totiž může stát, že se rozvedení rodiče (nevědomky) sevzdají (seznámí) až po svatbě svých dětí…

Drap

ad led: V tomto případě se nejedná o sourozence, ani jeden z nich nebyl adoptován.

led

A tu pracujú tie slučky paragrafu, záleží od výkladu.