VIKTORIÁ

Jde si ke křestnímu jménu přidat druhé?

Např. Když se jmenuji Viktorie a chci si přidat ke jménu TŘEBA Lenka.. Kam bych s tím musela jít? A jak dlouho by to tak trvalo?? Musela bych uvádět důvod? Prosím o jakékoliv informace.. moc děkuju:)!

Nejlepší odpověď
annas

Musíte si zajít za matriku,, kde vám určitě sdělí všechno potřebné. Možné to je.

Něco pro zajímavost. .

OKRES – Nová možnost nechat si přidat ke svému křestnímu jménu další, na Karvinsku nikoho příliš neláká. Podle matrikářek zřejmě ještě nedozrál čas k tomu, aby si lidé přidávali další jméno a navíc to s sebou přináší i řadu problémů. „V Karviné projevili o tuto novou možnost zájem pouze čtyři lidé. Čekali jsme větší nápor a zájem, ale lidé o novou možnost používat dvě křestní jména velký zájem nemají,“ tlumočil situaci na karvinské matrice tiskový mluvčí radnice Jaroslav Nakládal. V Bohumíně nové možnosti jmenovat se hned dvakrát zatím využili pouze dvě osoby. „Jedno dítě a jedna dospělá osoba,“ informovala bohumínská matrikářka Vlasta Pieklová. A v Orlové se na matrice dokonce nepřihlásil dodnes nikdo. „Lidé o to vůbec neprojevili zájem,“ konstatovala orlovská matrikářka Jana Rapčáková.

Důvodů je podle nich hned několik. Ono je sice možná hezké mít dvě jména, ale nese to s sebou celou řadu problémů. „Lidé, kteří chtějí používat dvě jména nyní v dospělosti musí změnit veškeré své doklady a při veškerém styku musí obě jména používat,“ vysvětlila komplikace se dvěmi jmény Pieklová. Lidem se příliš do změn veškerých dokumentů zřejmě nechce a tak raději zůstávají u jednoho jména. „Navíc zde na toto nejsme zvyklí. Nyní to česká tradice mít dvě jména. Snad až ta mladší generace příjde tomu mít dvě křestní jména na chuť,“ myslí si Nakládal. Rozhodně však zatím matriky v tomto směru hlásí klidno a slunečno.

http://noviny­.moucha.cz/dve-krestni-jmena--neni-zajem--996940571-995111026

Další odpovědi
anonym

U nás funguje status JMÉNO a PŘÍJMENÍ. Tzv. křestní jméno je jméno kmotry při křtu.
Můžeš si dojít na matriku příslušného úřadu a požádat si o jméno jaké chceš. Za poplatek ti vydají nový rodný list, budeš si muset nechat vystavit další osobní doklady.
Termíny vyhotovení mi nejsou známy, ale předpokládám, že roky to nebudou :D
Doplňuji:
http://www.mvcr­.cz/clanek/zme­na-jmena-a-prijmeni.aspx

Drap

Naše normy to myslím nepřipouštějí. Dvě, popřípadě více křestních jmen můžeš získat při narození. Pokud se však jedná o uměleckou oblast , tak můžeš používat jakýkoli zvolený pseudonym

Sůwa

A co když už v rodném listu mám dokonce tři křestní jména. Jak bych postupovala, kdybych ( čistě hypoteticky ) chtěla používat některé jiné z nich, případně všechny tři ?