Zepple

Jde se naučit takový ten zajímavý jazyk 000100010001? :)

Nevím jak se mu říká, a k čemu slouží… Tak mě můžete poučit. :) V angličtine se to jmenuje binary a viděla jsem v amerických internetových obchodech z „binary“ nápisy na tričkých. I love you atd. Tedy usuzuji, že se z toho dají skládat slova :) A vážně by se mi líbilo umět psát něčím takovým :D

Nejlepší odpověď
kropitko

Pokuste se najít nějaký kurz,který se tím zabívá,např. http://www.po­citacova-lingvistika.cz/in­dex.php?page=u­vod-do-strojoveho-prekladu

Další odpovědi
led

je to klasická dvojková sústava s 0 a 1 (zap/vyp). počítate s mocninami 1 (1na0 = 0, 1na1=1 …) a spočítavaním v počítači je to tzv. strojový jazyk. Týmto jazykom vlastne začala história počítačov a až potom prišli Basic a iné…
V klasickej windows kalkulačke si vo vedeckom zobrazení skúste napísať číslo v DEC a prepnite na BIN a máte výsledok.
Ak si neviete rady, zavolajte E.T.mimozemšťana a on s tým jedným prstom to vypočíta…

Gwen

Ten kurz by se tím měl spíš zabývat než zabívat – „kropítko“ by si měl namísto kropení spíš sypat popel na hlavu, když neumí ani vyjmenovaná slova po b.

My jsme zvyklí na decimální (desítkovou) soustavu obsahující číslice 0 až 9.
A teď ta „binary“, binární soustava.
V češtině se to jmenuje dvojková soustava. 0 je nula. 1 je jednička. Další čísla se sestavují postupně z dalších nul a jedniček, jak přibývají za sebou. Takže 10 je dvojka, 11 je trojka, 100 je čtyřka, 101 je pětka, 110 je šestka, 111 je sedmička, 1000 je osmička, 1001 je devítka, 1010 je desítka, 1011 je jedenáctka, 1100 je dvanáctka, 1101 je třináctka, 1110 je čtrnáctka, 1111 je patnáctka, 10000 je šestnáctka ........ atd.
Vyšší obvyklá soustava (dnes už moc nepoužívaná) je oktalová čili osmičková soustava (číslice 0–7).
Ještě bych dodala, že daleko větší sranda je hexadecimální (šestnáctková) soustava, která obsahuje číslice 0–9 a prvních šest písmen abecedy, tj. A-F, takže 0–9 je nula až devět, desítka je A, jedenáctka je B, dvanáctka je C, třináctka je D, čtrnáctka je E a patnáctka je F.
Dvojková soustava tedy obsahuje nulu a jednu číslici, šestnáctková soustava obsahuje nulu a patnáct alfanumerických znaků (čísel + písmen). Obdobné soustavy si můžete klidně vymyslet sami a použít je třeba k vytvoření tajného kódu pro sebe a své přátele.
Teď jsem se koukla, je-li na netu něco zajímavého, a našla jsem tenhle rychlokurz převodů: http://progra­mujte.com/?ak­ce=clanek&cl=20071­02802-ciselne-soustavy

forward

K tomu, aby jsi se naucila psat texty v binarni soustave musis znat dve veci:

  1. reprezentaci znaku a cisel v ASCII
  2. pouzivat dvojkovou soustavu

Ukazme si priklad na textu „I love you“.

1. Reprezentace znaku v ASCII ma tri zakladni pravidla:

  1. cisla 0–9 jsou v ASCII 48 az 57, takze napr. cislo 2 je v ASCII zapsana jako 50.
  2. velka pismena A-Z jsou v ASCII 65–90, takze napr. pismeno C je v ASCII zapsano jako 67.
  3. mala pismena a-z jsouv ASCII 97–122, takze napr. pismeno c je v ASCII zapsano jako 99.

Mezera je 32, ostatni znaky ASCII si vygoogli pomoci „ASCII tabulka“.

Veta „I love you“ je tedy v ASCII
73 32 108 111 118 101 32 121 111 117
ale pro tricko se misto cisla 32 mezeru hodi spise mezera, takze
73 _ 108 111 118 101 _ 121 111 117.

2. Dvojkova (binarni) soustava
Ve dvojkove soustave se pouzivaji mocniny dvojky (a nikoliv jednicky, jak napsala led. Stejne nespravne je i 10=0, ve skutecnosti je 10=1).
Napr. cislo 73 (pro pismeno I) lze rozlozit pomoci nasledujicich mocnin dvojky
28=256, 27=128, 26=64, 25=32, 24=16, 23=8, 22=4, 21=2, 20=1.
73 = 0*256 + 0*128 + 1*64 + 0*32 + 0*16 + 1*8 + 0*4 + 0*2 + 1*1.
Binarne tedy 73 je tedy 001001001. Nuly na zacatku muzes a nebo nemusis vynechat.
Podobne lze udelat i dalsi. K tomu pouzij ten Calculator ve Windows, kde si nastavis „Vedecka kalkulacka“ a prepinas mezi „Dec“ a „Bin“.

Veta „I love you“ tedy bude
1001001 _ 1101100 11011­11 1110110 1100101 _ 1111001 11011­11 1110101

Pozn. Ty podtrzitka jsem tam vlozil jen kvuli tomu, aby bylo videt, kde jsou mezery.

Leja

Říká se tomu binární neboli dvojková soustava. Používají ho ITčka.já osobně neumím písmenka, ale jenom čísla. Jsou hrozně jednoduchý. Vlastně všechno, co děláš a píšeš na PC, tak tomu tvůj PC nerozumí, ale rozumí těm jedničkám a nulám, a tak si to sám převádí pro svou vlastní potřebu. Zkrátka, pokud nechceš být IT tak ti to dá se říct k ničemu neni :)