Jde použít koupelové oleje v masážní vaně?

Je možné běžně používat různé oleje a další koupelové přísady ve vířivých vanách? Nehrozí zanesení systému trysek nebo nějaké jiné poškození? Existují nějaké speciální varianty koupelové kosmetiky do masážní vany?

Odpovědi
kenyrts

Čemu bychom se měli při užívání vířivé vany vyvarovat a jak ji udržovat?

Je třeba si především uvědomit, že se jedná o terapeutické zařízení. Ve vířivé vaně bychom neměli provádět nic, co přímo nesouvisí s očistou těla, tedy prát a barvit prádlo, vypouštět do ní odpad z pračky nebo myčky, umývat nádobí, boty apod. Trpí tím zejména chromované součásti.

Při vířivé koupeli není možné používat pěnící nebo olejové přísady do koupele. Mohlo by dojít k neodstranitelnému znečistění potrubních rozvodů. Lze používat pouze speciální přísady určené pro vířivé vany (vyrábí např. německá firma Banisan).

Při údržbě je třeba řídit se pokyny výrobce, protože vany jsou vyrobeny z různých materiálů a každý z nich je citlivý na jiné chemikálie. Před použitím jakéhokoliv čisticího prostředku se ujistit, zda není nevhodný pro materiál, z něhož je vyrobena vana nebo trysky. Aby vana i viditelné části systémů dlouho vydržely, je vhodné umýt a vyčistit vanu ihned po použití.

Systémy pro vodní masáž je třeba pravidelně dezinfikovat. Nejlépe po každém použití, ale minimálně po delší přestávce v používání. Dezinfekce odstraňuje i případné usazeniny, jako jsou např. zbytky mýdla, prachu, kůže apod. Řada výrobců nabízí jako standardní nebo doplňkovou výbavu automatickou čisticí jednotku, která tuto práci udělá za vás. Další z možností, jak pečovat o čistotu systému, je vybavit vanu ozonizační jednotkou, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s dezinfekcí.