annas

Jde o starou moudrost či pověru – proč nevěsta nosí závoj a věneček?

Nejlepší odpověď
anonym

Zavoj a venecek ma neco do souvislosti s tim , ze nevesta je " poctiva " . ? A to jeste v dnesni dobe nekdo nosi ? 🙂 Jestli ano , tak podle me nejde o moudrost zenichu , ale o hloupost. 🙂 P.S. prominte , ze jsem odpoved zlehcila. 🙂 -iv-

Další odpovědi
vagra

Již ve středověké Evropě byl podstatnou součástí křesťanského svatebního rituálu závoj. Nevěsta jej ale nenosila od rána svatebního dne, jako ženy starého Říma své „flammeum“ – závoj růžovooranžové barvy, ani si jej neponechávala až do manželského lože, jako v židovské tradici, kde měl manžel odhalit skutečnou totožnost své ženy teprve nazítří po svatbě (Jákob se díky tomu oženil s Leou v domnění, že si bere Ráchel). Ve středověku docházelo k zahalení závojem obou – tedy nevěsty i ženicha – ve chvíli, kdy kněz pronášel své požehnání, původně zřejmě z důvodu cudnosti či studu.Společný závoj pro ženicha a nevěstu postupně vymizel s tím, jak rostl význam snubních prstenů jako symbolu vzájemného spojení. Přetrval pouze závoj nevěsty, aby cudně skryl novomanželský polibek.

Místo nepraktického závoje můžeme dnes na hlavách nevěst často vidět jen decentní náznak věnečku z květů. V antice si věneček musela natrhat nevěsta vlastní rukou, zřejmě na zaplašení zlých duchů.
Věnec byl v antice symbolem vítězství, a vyložil jej tedy jako triumf manželů nad tělesným pokušením. Doporučoval se pak cudným snoubencům jako symbol skutečnosti, že do manželství vstupují jako panic a panna.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ro­dina.cz/clanek1203­.htm

Valky

Původně to křesťané mysleli, jako nevinnost a že je žena pro manžela neposkvrněna.
Nikdy jsem to nepochopila.. Pohané používali vždycky jako barvu smrti a odváděli tak své mrtvé na druhou stranu… Křesťané, když jim doslova „ukradli“ náboženství, všechny původní zvyky jen trošku změnili – místo smrti největšího bohy se rozhodli slavit znovuzrození toho svého a podobně.. Prostě nesmysli. :) Dneska se žádná nevěsta nemůže vdávat ani v tom bílém :) Takže bych tomu nepřikládala ani váhu.. :)