„Jde jí to k duhu“ … znamená to „prospívá jí to“ ? … co vlastně znamená „k duhu“ ?

Doplňuji:
Jde vám to tu k duhu, holky, co vy všechno nevíte ? 😁

Nejlepší odpověď
annas

Slovo duh je původu domácího. Patří k těm slovům, která žijí jen v negativní podobě (neduh podobně jako neřest, nemotora, nehoda, nezbedník, nevražit aj.).
Záporná podoba je v češtině mnohem starší než kladná (už v církevní slovanštině bylo jedině neduh), ve slovanském prajazyce však kladné slovo muselo být, protože se s jeho základem setkáme ve všech slovanských jazycích.
Slovo duh tedy znamená „zdraví, síla, užitek, prospěch“ a rčení má význam „prospívat, sloužit zdraví“.

Podle článku Zajímavosti o češtině.

Další odpovědi
panenka

Jít k duhu znamená svědčit,prospívat.

Zdroj: http://www.wor­dreference.com/czen/j%­C3%ADt%20k%20du­hu

sardoska

Slovo „duh“ znamená zdraví, síla, užitek. Jako zápor k tomuto slovu je neduh, což znamená nějakou neřest. Jde jí to k duhu teda znamená, že jí to prospívá, přináší užitek a apod.

člověk

DUH JE OPAK NEDUHU
ALE PŘESNÉ JE ..JDE JÍ TO K DUCHU,TO JE K VLASTNÍ DUŠI,K PROSPĚCHU VLASTNÍ DUŠE.
v F.L.VĚK,TO JE NĚKOLIKRÁT OPAKOVÁNO