Jde, aby dvě OSVČ uzavřeli smlouvu o sdružení s tím, že jedna má živnostenský list na pohostinskou činnost a druhá ne?

Druhá osoba má ŽL na účetní služby a administrativu. V podniku by zajišťovala veškeré administrativní úkony včetně účetnictví. Jde vůbec nějakou formou třeba smlouvou toto spolení legalizavat? A jde vůbec, aby se OSVČ zaměstnala sama sebe?

Odpovědi
Jambalaya

OSVČ nemůže v žádném případě zaměstnat sama sebe a to z toho důvodu, že včechny peníze jsou stejně její a daní je jako podnikatel, bere si tedy co chce.
Určitě lze toto sdružení založit za účelem zisku podle občanského zákoníku. Co se smlouvy týká, tu si uzavřete mezi sebou, nemusí být nijak ověřena, ale samozřejmě jí můžete nechat ověřit, je to lepší. Toto sdružení je účetně a daňově velice složitá záležitost. Zejména je potřeba ve smlouvě určit velikosti podílů.
Dále pamatujte, že tento typ sdružení nemá právní subjektivitu, tedy sdružení nemůže mít majetek ani zaměstnance, zkrátka nic, co zakládá jakýkoliv smluvní vztah. Všechny smlouvy musí být uzavřeny na jednoho z vás konkrétně, je jedno na kterého, záleží opět na vaší dohodě.
Osobně vám tuto právní formu nedoporučuji, založte si raději s.r.o., v.o.s., nebo k.s. Navíc, když říkáte, že vaše kolegyně je účetní, asi jí to moc jasné není a budete v tom plavat. Věřte, že jsou s tím opravdu problémy, i když se to jeví lákavě, neb zde nejsou žádné složité smlouvy, zápisy a základní vklady.
Dále musí ve smlouvě konkrétně být za jakým účelem se sdružujete.
Ještě celkem klape, když je sdružení rodinné, ale od sdružení s třetími osobami, ruce pryč 🙂
Nelze zde popsat všechny problémy, které již jsem v této souvislosti musela řešit.