Vasilcz

Jarek Nohavica feat. Pio Squad – Já tam byl

Zdravím, možná se vám tato otázka bude zdát směšná, ale mně se ta písnička hrozně líbí a chtěl bych jí uplně porozumět 😁 … nemůže mi někdo vysvětlit o čem přesně ta píseň je? Začátku trochu rozumím, ale potom mně přijde, že je to moc zamotaný. Díky moc 😉

Nejlepší odpověď
Bumbes

Přiznám se, že spojitost s Hutkou by mne opravdu nenapadla.
Já si vždy myslel, že píseň je o nešťastné prostitutce, kterou nepříznivé okolnosti donutily odložit vlastní dítě, které následně zemřelo prochladnutím. V době kdy dítě umíralo, se matka snažila tuto situaci řešit „prací“, a pochopitelnou depresí s pláčem. Druhý den po nalezení mrtvého dítěte a přiznání nešťastné matky „vypravěč“ zjišťuje, že zatímco si užíval, nedaleko umíralo děcko. Tento traumatizující zážitek změní zpěvákův náhled na život a slovy „to já jsem byl, kdo tam na mramoru ležel“ říká, že spolu s dítětem zemřel i jeho životní optimismus, a že je tímto zážitkem tak poznamenán, že umí zpívat už jen smutné písně.
Že by mi moje představivost někde v písni nabízela nějakou souvislost s Hutkou, to tedy opravdu ne. Ani když se snažím, tak bohužel. Ani to, že se děj odehrává v Olomouci (Hutkovo rodišti), mi opravdu spojitost s Hutkou neevokuje.

annas

Bumbesi, nevím. Nohavica má velkou představivost, mnohdy se vyjadřuje v náznacích, je třeba znát okolnosti vzniku jeho skladby, aby člověk mnohé pochopil.

Neříkám, že jsem měla pravdu. Totiž přiznávám, že jsem přečtla jen začátek a konec. Nohavica k Olomouci vztah neměl, proto jsem si vzpomněla na město Olomouc, Hutkovo rodiště, nepřátelství obou, Kainovo znamení u dítěte (vyvrhel), nechá umřít dítě, obrazné vyjádření, symbol.

Víte, kdysi nám říkala profesorka češtiny, že byl u nich na besedě spisovatel V. Nezval. Studenti se ho zeptali na verše, co jimi myslel. Nezval odpověděl, že by to tak mohlo být.

Stejně tak smrt dítě atd. něco symbolizuje.

Místo na diskuzi jsem klikla na nahlásit závadnou odpověď, takže moje je pryč. Nebyl to záměr.