Morte86

Japonské vs americké tanky

Už dlouho se zajímám o vojenskou techniku druhé světové války a nikde jsem nenašel údaje o tom, jak efektivní byly japonské tanky proti těm americkým. Vím, že japonské stroje měly slabší pancíř i výzbroj, ale zajímalo by mě, pokud např. došlo ke střetu tanků M4 Sherman s tanky Chi-Ha, nebo Chi-Nu, tak zdali byly schopné Sherman zničit, nebo ho aspoň poškodit. Rozhodně nevěřím tomu, že američané drtili japonské obrněnce bez ztráty jediného vlastního stroje.

Nejlepší odpověď
gecco

😉
Záleží na vzdálenosti, typu střely, úhlu jejího dopadu, místě dopadu…
Koneckonců – tanky bylo možné ničit i puškou ( http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pro­titankov%C3%A1_pu­%C5%A1ka_PTRS ) – a to i ty émerické (jako zdroj wiki uvádám sovětskou pušku – ale něco takového měly všechny strany konfliktu)…
___
„Rozhodně nevěřím tomu, že američané drtili japonské obrněnce bez ztráty jediného vlastního stroje..“ – dobře děláš – NEVĚŘ, zřejmě se koukáš na americké dokumenty a je ti divné, že američani furt jen vítězili a vyznamenávali se.
;-DD
Blbost – takovéto propagandistické filmy tu byly už i dřív – jen propagovaly rusáky (sorry, udatné sovětské hrdiny) – běží voják a z jednoho zásobníku samopalu a tří granátů zabije divizi nepřátel, je raněn (samozřejmě přežije), dostane vyznamenání a pak se vrátí na frontu a klidným a vemlouvavým hlasem vyučuje další hrdiny…
ROFL
Ty americké ´dokumenty´ jsou věrohodnější, ale ani těm prostě nevěř všechno.

Další odpovědi
Lamalam

Dá se předpokládat, že vzhledem k charakteru bojiště, nedocházelo k nějakým velkým tankovým bitvám. Tam si nejvíc odbojovala pěchota podporovaná letectvem, tanky nehrály v džungli až takovou roli. Pokud došlo k přímému střetu, měl M4 proti japonským tankům technickou převahu, ale že by je drtili bez bez ztráty vlastního stroje, je totální nesmysl.

Jenom doplním, že tanků Chi-Nu bylo do konce války nasazeno jenom několik desítek. Hlavní japonské tankové síly byly tvořeny tanky Chi-Ha a Ke-Ni. Na samém konci války nasadili nový tank Chi-To, ten se parametry pancíře i výkonem hlavní zbraně plně vyrovnal Shermanovi. Japonci měli i pár kusů těžkého tanku O-I, ten měl pancíř 200 mm a byl vyzbrojen kanónem ráže 105 mm, ale vzhledem k hmotnosti 120 tun byl velice pomalý a neobratný.

Zdroj: http://www.mi­litaryfactory­.com/armor/ww2-japanese-tanks.asp

Emefej

I technicky slabší tank může vyřadit silnějšího protivníka. Kromě technických parametrů záleží i na konkrétních podmínkách bojiště, na terénu, na odhodlanosti a umu posádky, na počtech, na bojové podpoře ostatních zbraní atd. Že by někdo někoho v boji válcoval bez ztráty vlastního stroje, je nesmysl.
Parametrově slabší ruské T-34 nebo americké Shermany porážely i podstatně silnější německé Tygry.
Doplňuji:
Mosoj > atomová bomba nijak nesouvisí z dotazem. Ptal se na tanky. Snad si nemyslíš, že kdyby na to Rusové tehdy technicky měli a atomovku vyrobili, že by jí nepoužili? Měli prostě smůlu, že se k americkým plánům atomové zbraně dostali pozdě a že neměli náš uran.

honza19hk

každej tank vyřadíš uplně jednoduše a to střeblbou na pásy.jakmile mu zničíš pás je v podstatě k prdu,může sice střílet ale nemuže nikam jet a uhnout.Tudíž to má jasný.
když se dobře trfíš můžeš i podstatně slabším tankem vyřít silnější. Tudíž by nebyl problém M4 zrušit.
Aníci je drtit mohli, otázkou je kolik jich proti sobě stálo.jetli to bylo třeba 2 americký na 1 japonskej tak se ani nedivím, že amíci drtili,pokud měli takovou převahu.

mosoj

Tak ony ty tanky v těch džunglích moc nebojovaly. Raději se použila atomová puma. Je zajímavé jak nevoják a neznalec tady pomocí wiki machruje.