wiera

jan na zápach zatuchliny v chladném období

Každý podzim a zimu nám začne nábytek který stojí u vnějších zdí v bytě jakoby zatouchat. Hnusně to páchne a nedá se to ničím překrýt, ikdyž tam není viditelná plíseň. Dá se tomu nějak předejít, nebo ten pach odstranit? Je mi jasné, že je to vlhkem, že se na nábytek nedostane teplo. Jak to řešíte vy?
Doplňuji:
na zateplení domu bohužel není dostatek financí, topíme krbem, takže vzduch tím pádem vysoušíme, i když ne všude a dostatečně. Větrám celý dům, ale v zimním období, kdy okolní domy topí především uhlím, se moc dlouho větrat nedá, protože to potom zapáchá celý barák kouřem z komínů. Už jsem musela vyhodit dvě kanape, třetí jsem dala asi 10cm od zdi, ale stejně už zase smrdí tou zatuchlinou. Myslela jsem, jestli někdo nemá nějakou radu, vychytávku, jak už problém dodatečně vyřešit. Např. nějaký odvětrávací systém, něco jako drenážní roura, co se dává před nopovou folii, nebo tak něco. Jestli někdo nevymyslel něco, co by vysoušelo vlhko za nábytkem třeba. Co by fungovalo.

Odpovědi
Drap

Nejlépe odstranit příčinu stavební úpravou. částečně pomůže odstavení nábytku minimálně 10 – 15 cm od zdi. Jinak už jenom topit a co nejčastěji větrat

mosoj

No zateplením takto vlhkého domu by jste si zadělali pouze na další problémy.
Koupit domácí odvlhčovač vzduchu. Ten na tablety ale bude slabý. Nicméně bych to zkusil a instaloval třeba dva najednou.
Otevřený oheň moc nevysouší !!

marci1

Určitě bych vyzkoušela odvlhčovače vzduchu. Např.: http://odvlhcovace-vzduchu.heure­ka.cz/?o=4

elektrikář

Záleží na tom jak je funkční v domku izolace od zemní vlhkosti a kolik vlhkosti vzíná ze země.. Promrzání zdi v zimním období. Doporučil bych odstavit nábytek tak 15 až 20 cm od zdi aby za ním mohl proudit vzduch. a vlhkost sama vysychala. Odvlhčovač , spíš elektrický uvidíte kolik vody se srazí v zásobníku. Podívat se zvenku na odtékání dešťové vody. Jde použít i ventilátor z odtahem třeba na fasádu. nebo vložku z kanalizační roury do nepoužívaného komína. Mně navlhá zeď na komíně pokud se v něm topilo celou zimu vlhko nebylo. Stačilo to samo vyschnout . Nyní musím nechat udělat nějakou stříšku na komín.Aby mi do něj nepadal sníh a nepršelo.

Doplňuji:
Pokud přijedu po delší době do chalupy je tu cítit ztuchlina také jde to bezva vykouřit hozením špetky mleté kávy na horké pláty kachláčů. Vyvětrám nakonec tu voní ta káva. Dřív se to používalo na přehlušení pachu z dopravovaného zboží v lodních skladištích.

Dochy

Mosoj: Otevřený oheň v zimním období vysuší docela dost. Vytahuje vzduch z místnosti komínem a tudíž do místnosti se musí nasávat vzduch z venku, který je v době mrazů prakticky suchý.

wiera

Děkuji všem za rady, jak odvlhčit barák, moje otázka ale zněla :jak se zbavit toho vzniklého zápachu v nábytku..zda to vůbec jde…Už jsem si takhle zničila třetí kanape. Vlhko se sráží jen za nábytkem, kam se nedostane teplo. Jinak dům tak vlhký není.