bolak

Jakým způsobem Windows 7 opravuje chyby?

Několikrát už jsem byl nucenej vypnout počítač a při restartu vyskočila hláška o tvrdém restartu a nabídka stavu nouze, nicméně nedošlo k žádné opravě chyb a kontrole vadných sektorů, tak jako to bylo vždycky ve Win XP, navíc mi po restartu nenaběhl jeden disk (z redukce), takže jakým způsobem mám ty chyby opravit, když to systémy nedělají sami automaticky?

Nejlepší odpověď
cochee

Dělají to stále stejně, jako předešlé Windowy. Disk má ve své správě vyhrazen bit, označovaný jako „dirty“ – probíhá-li na disku zápis, bit je nastaven (na 1) a po korektně ukončeném zápisu je zase vypnut (na 0). Takto jednoduše systém při startu zjistí, jestli je na disku vše ok (přečte tento bit) a pokud ne, vyvolá Kontrolu disku. Tvé disky tudíž i přes vypnutí PC natvrdo byly zrovna ve stavu „vše OK“ (nic zrovna nezapisovaly). Pokud chceš tu Kontrolu disku vynutit, prostě ji spusť ručně, jde-li o disk, na kterém je Windows, Kontrola disku tě upozorní, že disk není možné zkontrolovat za běhu systému a jestli ji budeš chtít spustit při nejbližším startu systému.

Ten nenaběhnuvší disk může být příčinou těch vynucených vypnutí a s opravou chyb na (jiném) disku nemá moc společného.