eleonnore

Jakým způsobem si utváříme názory? Je utváření názorů víc otázka faktů, nebo pocitů?

JAKÝM MECHANISMEM FUNGUJE UTVÁŘENÍ NÁZORU? MAJÍ LIDÉ TENDENCI SI NÁZOR UTVOŘIT HNED A PAK UŽ JEN HLEDAJÍ PODPŮRNÉ INFORMACE?

Kolem nás existuje mnoho kauz, mnoho faktů a událostí a my máme tendenci si k nim utvářet určité postoje. Někdo věří nejrůznějším konspiračním teoriím, někdo věří oficiálním verzím. Někdo v kauze Brady věří Bradymu, další opačné straně. Atd.

Nemyslíte si ale, že LIDÉ MAJÍ TENDENCI SI NÁZOR UDĚLAT UŽ NA ZAČÁTKU, na základě pocitu, A PAK si jen PRO JEHO OBHÁJENÍ HLEDAJÍ takové ZDROJE, které jejich POCIT PODPOŘÍ? ŽE I KDYŽ PROTISTRANA UDÁVÁ ROZUMNÉ ARGUMENTY, tak ČLOVĚK TYTO ARGUMENTY NEAKCEPTUJE, PROTOŽE MU TO ZBOŘÍ JEHO NÁZOR, JEHO VÍRU?

Je to trochu komplikovanější otázka, za což se předem omlouvám, těžko se mi moje pocity posledních let definují do jedné krátké věty. Díky za příspěvky, beru jakýkoliv názor! :)

EDIT: Nevim, kdo mi k memu dotazu pripsal nize napsany text, ale toto je otazka osobniho vkusu a individualniho zameru. Nejsem fanda caps locku za ucelem zviditelneni se, jinak bych to udelala uz v otazce. Ja velkymi pismeny pisi proto, ze lide dlouhe texty nectou a vyboldovat ani jinak zvyraznit to zde nelze. Pokud ma nekdo chut upravovat mou otazku, pak ji radeji smazu, abych nekoho nedrazdila.

Nepoužívejte prosím velká písmena v celém odstavci.

"Psaní velkými písmeny má v počítačovém a internetovém světě už dlouhé roky příchuť toho, že ten někdo křičí.

V angličtině se něčemu takovému říká shouting či yelling. A co je důležité, je to považováno a chápáno jako nevychované, neslušné a hrubé.

Vedle toho to dělá případný text napsaný verzálkami (tak se tomu odborně říká, případně varianta jsou ještě kapitálky) nečitelný a obtížně srozumitelný.

Většinou je psaní velkých písmen vyvoláno snahou vyniknout a být vidět, tedy přesně v souladu s tím křičením, hlasitým projevem atd."

https://365ti­pu.wordpress.com/2015/09­/15/tip258-proc-na-internetu-nepsat-velkymi-pismeny/

Nejlepší odpověď
Kepler

Hodně záleží na povaze člověka, zda je důvěřivý či ne, zda je otevřený argumentům. Někdo je schopen přijmout třeba ideologii bez jakéhokoliv zdůvodnění, nechá se slepě přesvědčit. Já si své názory buduju na základě faktů a vlastních zkušeností. Hodně taky pomáhá vzdělání a znalost historie, která se pořád opakuje, byť ve vyšších rovinách. Nejlepší je opravdu věřit sobě a svým instinktům, než si nechat vtloukat do hlavy cizí demagogie.

Další odpovědi
xxx3

Tohle je opravdu velmi komplexní problematika. Člověk je bytost značně iracionální a stejně tak je velmi iracionální mechanismus toho, jak si lidé utvářejí své postoje, které pak značně ovlivňují jejich názory. Pocity jsou opravdu velmi vlivné při tvorbě postojů, racionalita často není na prvním místě. Jistě lze tvrdit, že každý člověk je různě iracionálni, rozhodně by ale bylo chybou myslet si, že existuje někdo, kdo posuzuje svět výhradně pouze skrz racionalitu. Asi nejlepší by bylo půjčit si knížku o psychologii, možná by stačil psychologický slovník. Mohl bych také doporučit výbornou knihu izraelského psychologa Kahnemana – Rychlé a pomalé myšlení.

dubraro

Člověk většinou posuzuje svět pomocí zkratek – emocí. Je to normální, je to obrana proti záplavě informací, kterou člověk není schopen racionálně zpracovat. Můžeme s tím nesouhlasit a to je asi tak všechno.

monikabart

Názor je bod streduK více informací na jednu věc.Každý člověk má jinou vlastnost, kterou si ziskal v rodině. Jsou věci, které se mu líbí vic, než ty druhé a podle vícero identifikatoru se vytvoří jeho názor. Proto by měli politici procházet psychologickým testem.

anonym

Utváříme si to v mozečku,na kauzi kašli,kašli na víru,věř sama sobě.

mosoj

Názor si vytvářím pouze na základě fakt, nebo ověřených zkušeností.
Kde je psáno že člověk nemůže chybovat ? Takže názory si upravuji i na základě učení.

Velká písmena neřeším. Když uznám za vhodné použiji je, žádný zákon tím neporušuji. Jsou důležitější věci ! O špatné čitelnosti velkých písmen si dovoluji pochybovat. Kdo neumí číst očima, neumí to ani u malých písmen.
Pokud si to tento server výslovně nepřeje, nechť to dá doslovně do kodexu.

Kepler

K tomu používání velkých písmen. Bohužel v tomto primitivním prostředí ke zdůraznění neexistuje jiná možnost – třeba tučné písmo nebo aspoň kurzíva. A tak musíme „křičet“.

eleonnore

Nejak moc Keplere nechapu, proc ses nad timhle tak pozastavil.
Velka pismena jsem pouzila proto, ze lide jsou lini cist takto dlouhe texty. Vadi ti prave tohle?

Kepler

Já jsem se nad tím nepozastavil, naopak jsem se tě zastal. Kdo tam dopsal ten text nejsem schopen zjistit, protože když klepnu na „úpravy“ zobrazí se mi to průhledně a texty jsou promíchané. Jako editoři tady fungují jen annas a quentos.

Mc Merkurion

Kepler: mně taky, ale jindy to bývá neprůhledné,jinak s tím zvýrazňováním souhlasím, není jiná možnost, a musím se tě zastat, bylo k pochopení, co jsi tím chtěl říct …

eleonnore

Aaa, ted uz to chapu, prve jsem si vsimla tveho prispevku v diskuzi a az pak toho pripsaneho textu v moji otazce.
Tak se omlouvam a diky :)

Kepler

Už jsem to zjistil, zapomněl jsem tu možnost: byl to admin2.