JájsemRaibek

Jakým způsobem se skládá hudba?

Jasný, skladatel dostane nápad a jelikož je chytrej, převede jej do not, které zapíše do notové osnovy a hudba je hotová.
Přemýšlí však u toho zápisu not, aby měl hudebník čas otočit list a mohl hrát dál? Udělá mu na otočení listu nějakou přestávku?

Nejlepší odpověď
dubraro

Ano, noty se píší pokud možno tak, aby obracení listu vyšlo do pauzy. Nad obracením listu se ale nepřemýšlí při skládání, ale až když se rozepisuje partitura.
Navíc hudebníci mají skladbu většinou nacvičenou a hrají v podstatě zpaměti. Přímo „z listu“ se hraje málokdy.

Další odpovědi
Kelt

Hudba se zapisuje v notách, zapisují se takty. Pokud hraje klavírista, tedy ten, kdo má zaměstnané obě ruce, tak hraje poslední tah zpaměti a obrátí list, nebo má na to kolegu. Jinak na skládání jsou jasná pravidla, ale je mnoho povolaných a málo vyvolených. To ocení až posluchači.

xxx3

skládá se různě, ale nad místem, kde otočit list se při vlastním skládání ROZHODNĚ NEPŘEMÝŠLÍ. Skladatelé obvykle mívali své skici, ze kterých se až následně tvořil čistopis – tam už se na to myslelo. V dnešní době řada autorů pracuje s notačním software, kde se dá nastavovat fůra parametrů a místo na otáčení stránek je samozřejmě důležité. Nicméně platí to, co jsem psal, tedy že se jedná až o finální úpravu partitury.

patmull

Pokud se jedná o populární hudbu, tak tam většinou ani hudebníci noty neumí. Většinou si nahrávají své nápady a postupně přidávají nástroje. Pokud je potřeba nějaká složitější kompozice nebo je potřeba nahrát nástroje na které hudebníci neumí, tak pomůžou další lidé, symčcové orchestry apod., kteří si své části vytvoří sami.

anonym

Záleží jaká, nejsi přesný.

xxx3

kelt: co se týče „jasných pravidel na skládání“, tak ta rozhodně neexistují.

JájsemRaibek

Třeba houslistovi.

anonym

Vymyslí melodii, zapíše do not.

talka

Ale zajímavé/záhadné je, jak skladatele ty melodie napadnou!?

anonym

Zajímavé to není, prostě umí vymyslet něco kreativního, což je důležité.

xxx3

jako básníka napadne verš, fotografa určitá kompozice, architekta tvar stavby etc ;)