yaryn

Jakým způsobem se přidělovala popisná čísla v minulosti?

Jsou-li čísla popisná podle stáří domů či nkoliv? Přidělovala se podle nějakého jiného klíče a jakého?

Nejlepší odpověď
annas

Číslování domů bylo uzákoněno v době vlády Marie Terezie v únoru 1770 a ve většině obcí proběhlo od podzimu 1770 do roku 1771. Zpočátku nemělo charakter trvalého označení, ale pořadového čísla v konkrétním soupise, třebaže dům byl číslem až do dalšího přečíslování „popsán“ křídou na vrata či dveře. Číslování se provádělo s pomocí vojska v přirozeném sledu tak, jak lze obec postupně projít, obvykle po směru chodu hodinových ručiček. Začínalo obvykle nejdůležitější, zpravidla veřejnou budovou (panské sídlo, fara, rychta, nejbohatší usedlost). U obcí ležících podél silnice číslování obvykle začínalo prvním domem po pravé straně vesnice ze strany, kterou přijíždí vrchnost, po opačné straně se pak vracelo. Domovní čísla bývala napsána na dřevěné, plechové, popř. keramické tabulce, vytažena v omítce nebo provedena štukem. Ve vesnicích většinou od té doby číslování již nebylo měněno, takže okruh čísel z roku 1770 i sled čísel přidělených po roce 1770 poskytuje dobrou informaci o postupu vývoje obce. Ve městech byly většinou budovy od té doby několikrát přečíslovány. První vlna přečíslování proběhla v letech 1805–1815.

Další informace na:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Oz­na%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD_­dom%C5%AF

Další odpovědi
led

čo si pamätám čísla sa prideľovali smerom od centra po okraj obce. Na uliciach sa možno v číslach orientovať takto: postavíme sa chrbtom k centru obce vľavo sú nepárne, vpravo párne čísla, čím ďalej od centra je číslo vyššie.
Rarita: v NewYorku sa ulice rátajú od centra smerom k Central Parku podľa svetových strán vývhodná-západná. Čísla začínajú od stredu (myslená čiara CentralPark – bývalé Dvojičky) smerom k pobrežiu.

elektrikář

Na venkově byl vždy č.1 zámeček , radnice lichá čísla na jedné sudá na druhé horší je že při dostavbách se na postupné řazení čisel nehledělo tak se někdy adresa špatně hledá.

kapka

Můj praděda koval koně a tatínek mi tvrdil, že kovář měl na baráku vždycky jedničku, tak nevím, co je na tom pravdy, třeba mi to tady někdo vyvrátí.

pondělí

na postevěné ulici i nová čísla se přidělovala cestou postupnou,
Jinak už ve starém Rimě,byly domy označovány čísly,a jako povinost toto bylo zavedeno v angli,asi 1550,
Majka Terovic se jen opičila po demokraciích v evropě,i škol­stvím i zrušením roboty,
prostě když zrovna nerodila tak něco opsala.