Jakým způsobem se používá bílý šum v sirénách?

Četl jsem o něm a v článku se psalo o tom že jej využívají třeba v sirénách na sanitce.

Takže kdybych jo chtěl využít jako generátor náhodných čísel, tak bych mmusel mít přístroj který dokáže zaznamenat danou frekvenci?

Mohl bych s bílým šumem provést i nějaký pokus?

Nejlepší odpověď
gecco

Aplikací bílého šumu je mnoho…
😉
Jde o širokospektrý ´signál´, který vyzařuje na všech frekvencích stejný akustický výkon, ale naprosto nepravidelně – takže (v podstatě) neinterferuje (´nenechá se´ jinými zvuky ´zahlušit´) a nerezonuje (nezesiluje ostatní zvuky).
Díky tomu ostatní zvuky ´překrývá´.
___
Používá se nejen v „sirénách“, pro eliminaci zvuku prostředí i v konferenčních sálech, na koncertech… Používá se i pro omezení možnosti dálkového akustického odposlechu…
😉
Doplňuji:
Pokus? Jasně – jaký by sis tak představoval?
😉
Pokud jde o generátor náhodných čísel – stačí v pravidelných intervalech analyzovat (vzorkovat) jakýkoli ´náhodný´ šum – třeba běžný ruch ulice, šumění lesa, šplouchání volně tekoucí vody… – nemusí jít o generovaný bílý šum.

Další odpovědi
arygnoc

Jednou z aplikací bílého šumu je oblast architektonické akustiky. Zde je za účelem omezit rozptylující, nežádoucí zvuky (například konverzaci, atd.) ve vnitřních prostorách pouštěna nízká hladina šumu jako podkladový zvuk.

Bílý šum je používán v některých sirénách pohotovostních vozidel pro svou schopnost proniknout ostatními zvuky prostředí (např. zvukem městské dopravy) a nezpůsobovat ozvěnu, takže je snazší určit směr, ze kterého přichází.

Bílý šum má také využití v elektronické hudbě, kde je používán buď přímo, nebo jako vstupní signál pro filtr k vytvoření ostatních typů šumových signálů. Je často užíván při syntéze zvuku, obyčejně k napodobení perkusních nástrojů (např. činelů, které mají ve svém spektru silnou šumovou složku).

Šum je také užíván k nastavení ekvalizéru při ozvučování koncertů nebo jiných představení. Do PA systému se vyšle krátký impuls růžového šumu, který je monitorován z různých míst. Podle odezvy lze nastavit celkovou ekvalizaci k zajištění vyrovnaného přenosu. Některé systémy mohou toto nastavení provádět automaticky. Podobně je bílý šum používán pro testování přenosové charakteristiky zesilovačů a elektronických filtrů.

Bílý šum je základem některých generátorů náhodných čísel.

Bílý šum může být použit ke zmatení jedinců před výslechem (brainwashing), a také jako součást techniky smyslové deprivace.

Přístroje, které jej produkují, jsou dodávány jako ochrana soukromí při konverzaci, podpora spánku a zamaskování hučení v uších.

zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/B%C3%A­Dl%C3%BD_%C5%A1um

pokiaľ myslíte „akým spôsobom“ ako „ako“, tak jeho generovaním.

;-Q

Dochy

V sirénách? No zkrátka po klasickém sanitkovském houkání na chvilku pouštěj takový spíš bručení… Mno a on to není přímo bílej šum, ale když tomu tak chcou říkat…
Moc nevěřím tomu, že by tam měli generátor náhodných čísel, pravděpodobněji maj zvuk nahranej.
A proč to používaj? Když maj jen klasickou houkavou sirénu, tak zvlášť když stojíš někde mezi paneláky si můžeš hlavu ukroutit jak se snažíš tu sanitu najít. K Tobě dojde zvuk sirény několikrát odraženej a z těch odrazů znovu poskládanej, tak nejsi schopen určit směr odkud přišel. Navíc jak se mění frekvence, mění se i způsob skládání a protomůžeš někdy mít pocit že seta sanita točí kolem tebe. U šumu to skládání moc nehrozí, takže tě nejdřív upozorní siréna že jede sanita a pak podle toho šumu se ti s trochou štěstí podaří zjistit jestli jede za tebou, nebo přijíždí na křižovatku z boku…

Zazanmenat danou frekvenci? Ne. Není žádná daná frekvence. Ev. něco jako bílý šum dostaneš pokud budeš mít AM rádiový přijímač a naladíš frekvenci kde nikdo nevysílá.

Pokus? ANO. Dle Tvé fantazie 😉

anonym

Zajímalo by mě to přehlušení.Chtěl bych to na něčem vyzkoušet.Že bych např. pustil rádio, rozmístili bych reproduktory po místnosti a pustil na nich bílý šum.Šlo by i pak z jiné místnosti slyšet rádio?

gecco

To závisí na rozdílu intenzity (akustického tlaku) šumu a toho dalšího zvuku. Do jisté míry by i toto fungovalo.
Ale to „zahlušení“ se používá jinak – šum zvýší celkovou úroveň akustického tlaku v místnosti a díky tomu překryje ostatní zvuky v dané místnosti. Dojde k tomu, že zatímco třeba dva lidé blízko sebe se vzájemně slyší a rozumí si (lokálně vytváří dostatečný akustický tlak), vzdálenější už z jejich rozhovoru slyší jen ´hluk´, nikoli zřetelný hovor.