bolak

Jakým způsobem se orientovali mořeplavci podle hvězd když ještě neměli garmina?

Konkrétně, jak určili kde přesně jsou na mapě? Přece jenom, i když pak už měli kompas, tak věděli že jedou třeba 14 dnů na severoseverovýchod, ale to taky není moc přesný určení, nazačátku se o milimetr kouknete blbě a za měsíc jste o 1000 kiláků jin­de.

Nejlepší odpověď
Raimund Zach

Měřili výšku hvězd nad obzorem a sledovali směr poledního stínu tyče.Navigace tehdy nebyla přesná jako dnes,ovšem většinou pluli na dohled od pobřeží.Pro dálkové plavby pak využívali mořské proudy a ty je většinou zanesly do stejné oblasti.Pro uklidnění Tě můžu informovat jak mě navigoval kolega řidič po městě Č Budějovice ,a to slovy " u velkýho stromu zahneš do leva ".

Další odpovědi
anonym

Najdi si, co je to astroláb a sextant…

led

Najprv sa plavili pozdĺž známych berhov a orientovali sa podľa nich, pritom prirodzene sledovali aj prírodné javy, polohy hviezd na danom mieste v konkrétnom ročnom období, polohu Slnka i Mesiaca, ba aj pach, či vôňu mora. Postupne sa odvažovali ďalej a pri týchto náhodne zanesených lodiach (nasledkom búrok), či objaviteľských cestách nejaká tá míľa nehrala rolu, veď takáto plavba sa počítala na mesiace, č roky. Svoje prepočty tj. počet dní a polohu „nebeských sprievodcov“, ktorú merali každý deň vždy v ten istý čas, si zanášali do lodných denníkov. Na základe týchto informácií sa potom kreslili mapy. Najprv na to používali astroláb (známy už od čias pred Kristom), neskôr už prišli lepšie pomôcky, ktoré sa mnohokrát používajú i dnes, sextant a chronometer a poloha sa zaznačovala podľa astronomických tabuliek.
Ak poznáte trochu oblohu, máte intuíciu, dokážete sa v akomkoľvek otvorenom priestore na Zemi orientovať. Prirodzene bez technických pomôcok, skúseností je to ťažšie, ale ak nehľadíte na najaký ten kilometer, dá sa to zvládnuť, niekam sa už dostanete, odkiaľ môžte znova hľadať smer do cieľa..