maly_vlk

Jakým způsobem ohlásit úřadům, že nechci bojovat v případě konfliktu?

Ahoj,

v návaznosti na předchozí (zřejmě špatně položenou a tudíž smazanou) otázku pokládám otázku doplňující.

Jen připomínám mou situaci:
Obávám se nadcházejícího konfliktu a vyhlášení mobilizace/stavu ohrožení a nutnosti, že budu muset jít se zbraní v ruce bojovat a zabíjet.

Jelikož je zabíjení proti mému přesvědčení, chtěl bych využít možnost „vzdát“ se této povinnosti a nabídnout svou pomoc v jiných oblastech.

Vycházím z článku
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/301482-tisice-slovaku-ohlasily-uradum-ze-nechteji-bojovat/

Táži se tedy, jakým způsobem a na jaký úřad lze takovéto oznámení zaslat v ČR?
Doplňuji:
Jen chci doplnit, že jsem absolvoval základní vojenskou službu. Ale nevím, jestli to hraje nějakou roli.

Nejlepší odpověď
klumprt

Pravděpodobně na příslušné krajské vojenské velitelství. Nicméně tam to nebudou reflektovat. Odmítnout mimořádnou vojenskou službu může pouze voják v záloze. Pokud jste neprošel odvodem, nejste vojákem a nemáte co odmítnout.

Více v branném zákoně, zejména v § 6:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-585
Doplňuji:
Takže jestli jste absolvoval ZVS, tak to jste nejspíš voják v záloze. To znamená, že budete muset počkat na vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu jak je uvedeno v § 6 odst. 1 písm. b) branného zákona. Ale zkusit to poslat tam už teď vám nic nebrání.

Pro zajímavost jsem se koukal i na slovenský branný zákon, ale tam jsem o odmítnutí služby nic nenašel a to jsem to procházel 2× a některé pasáže 3×. Ostatní se můžou pokusit hledat zde: http://www.za­konypreludi.sk/zz/2005-570
Nebo je to v jiném slovenském zákoně, což už hledat nebudu.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Dal by se možná aplikovat čl.15, odst.3 listiny, ale bylo by to sporné, myslím si, že povolání ve válečném stavu není přímo výkonem vojenské služby.

V té neaktivní záloze je každý v určitém věku, ale myslím si, že by samopal každý neobdržel. Armáda jich určitě tolik nemá, a co si budeme povídat, lidé u nás jsou schopni prodat volební právo, tak proč ne nafasovaný samopal:-(((

Dopředu to oznámit nikomu nejde, vrchní velitel OS je Zeman, tak leda, že by si napsal jemu:-))) Ale u nás nejde podat „odpor“, před vynesením nějakého verdiktu. Až poté co by si byl povolán, tak by si se mohl „bránit“.
Povolávací rozkaz by měl být individuálním správním aktem a ten má 3 části: 1)výrok, 2)odůvodnění 3) poučení. Podle části 3 by sis pak mohl podat „odpor“

JájsemRaibek

Prostě nikam nepůjdu a pokud by se to někomu nelíbilo, tak se vzdám občanství a v tu chvíli se na mě branný zákon a tedy i nucené povolávání nevztahuje.

mosoj

Pokud bude třeba pošupajdí téměř všichni. Gerojové.

Jo válčit na tabletu to je něco jiného. Třeba to k něčemu bude a přestanete s takovou lehkostí mluvit o válce.

setapouch

Super, prava ano, vydobytky ano. Ale povinnosti ne.

klumprt

Jinak doufám, že až půjde do tuhého, tak bude podobných „pacifistů“ co nejmíň.

Pepa25

„Pro zajímavost jsem se koukal i na slovenský branný zákon“ … to byla zbytečná práce, ta zpráva byla klasický hoax …

klumprt

A jak se to poznalo?