pusinka50

Jakým způsobem odejít ze zaměstnání bez výpovědní lhůty? Nejedná se o mě.

Zaměstnanec chce odejít z neuspokojivého zaměstnání a dostal nabídku lépe placené práce. Zákonné důvody pro výpověď nemá, je jen dlouhodobě nespokojený s prací s velmi nízkým platem. Dotyčný potřebuje odejít co nejdříve.

  1. Když by zaměstnanec podal VÝPOVĚĎ z HPP, např. 10.března, tak podle zákona se délka prac.poměru prodlužuje od 1.dne dalšího měsíce o min. další 2 měsíce výpovědní doby AUTOMATICKY? Prac.poměr by tedy podle zákona skončil automaticky AŽ 31.května?
  2. LZE nějakým způsobem podat a formulovat výpověď z HPP, aby pracovní poměr skončil co nejdříve bez výpovědní lhůty? Nebo je nutné v tomto případě se dohodnout předem se zaměstnavatelem a dát výpověď Dohodou § 49?
  3. Dotyčnému zbyde nějaká letošní dovolená. Má do výpovědi také uvést, kolik dní bude proplaceno či čerpáno, aby to bylo písemně stvrzeno? Jak by se to mělo formulovat?

Např.: … Dávám výpověď z pracovního poměru Dohodou podle §49 zák. č. 262/2006 Sb. ke dni 10. března, s tím, že pracovní poměr skončí dne 31.března, po vyčerpání x dní zbývající řádné dovolené. ......?
Nebo jak byste Dohodu formulovali vy?

Díky za všechny přínosné odpovědi. 🙂

Nejlepší odpověď
ivzez

(1)
Ano. Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu.
V případě doručení výpovědi druhé straně v březnu skončí
zaměstnání 31. května

(2)
Nelze. Výpověď na sebe vždy váže výpovědní dobu.
Muselo by jít o dohodu.

(3)
Ne. V březnu mu ještě nevznikl nárok na poměrnou část roční výměry dovolené
(v roce 2015 ještě neodpracoval 60 pracovních směn) a v okamžiku podání výpovědi ještě nebude vědět, kolik dovolené mu zbývá.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, který často radši
nařídí čerpání dovolené, aby ji nemusel proplácet.

———
Pozor na přesnou formulaci – musí být jednoznačné, oč zaměstnanci jde! „Výpověď dohodou“ neexistuje.

Možné formulace:

Dávám výpověď z pracovního poměru.
Zaměstnání skončí 31. května 2015.

n e b o

Žádám o tozvázání pracovního poměru dohodou ke dni …
Zaměstnání skončí dne …
(místo teček uvést stejné datum)

Další odpovědi
anonym

Myslím,že jediná možnost je opravu dohodou.

Dochy

1 ANO
2 dohodou se zaměstnavatelem
3 Nevím, ale myslím, žepsát todo výpovědi nemá smysl. Dovolenou nařizuje zaměstnavatel, takže vám může stále ještě udělat škrt přes rozpočet.