ponovotny

jakým způsobem může naplnit dny starší člověk který oslepne?

je nějaká činnost které by se mohl věnovat člověk který oslepl v důchodovém věku, aby měl nějaký smysl života?

Nejlepší odpověď
mosoj

Napadá mně jenom život se zvířaty. Nakonec pes je pro slepce nejbližším přítelem, ale mohla by to být i kočka či jiné zvířátko.
Doplňuji:
Samozřejmě že toho je víc. Záleží ale na osobnosti dotyčného, jeho zdravotním stavu atd. atd.

Další odpovědi
briketka10

děda oslepl ohledně cukrovky, jelikož poslouchal
stále malý dráťák a ležel neměl už jednu nohu a
byl s tím smířený, měl rád nedělní pohádky a taky
různou hudbu jazz i vážnou :)

arygnoc

smutné, smutné.

pokiaľ ide o pasívne napĺňanie času, audioknihy, rozhlas, pokiaľ je hudobník, hrou na hudobnný nástroj…

asi by ale pre nejakú motiváciu bola vhodná aktívna „zábava“ – učiť sa žiť s týmto handikepom – krátke prechádzky s doprovodom a spoznávanie okolia i sveta ušami, hmatom, učiť sa používať elektroniku určenú pre nevidomých, v prípade možnosti i brailovo písmo.
a vtedy možno i študovať prakticky akékoľvek odvetvie (no dobre, astronómia by asi nebola to pravé orechové).

ale hodne záleží i na tom, či sa jedná o človeka, ktorý bol aktívny alebo pasívny už pred stratou zraku, aktívny si nájde po prekonaní prvých „dojmov“ nové aktivity, pasívny to bude mať ťažké.

;-Q