bolak

Jakým způsobem kontrolujou krámy, jestli jim náhodou u nějakýho výrobku nevypršelo datum spotřeby?

To jako každej měsíc ručně procházej výrobek po výrobku a na každým hledaj razítko s údajem o expiraci?
Doplňuji:
annas: no a na jakým principu ten tvůj přístrojek funguje? :§ to mi řekni, já vždycky myslel že je to nějak zakódovaný v tom čárovým kódu, a že když u nějakýho zboží končí poživatelnost, tak na nějakým centrálním počítači vyskočí hláška, a nebo na kase je skener kódu, a protože každej výrobek přes něj musí přejet, tak tam by se to ukázalo, jenže v čárovým kódu, jak jsem se včera dozvěděl, tahle informace vůbec není podchycená, takže si nedokážu představit, že třeba v takovým kauflandu, kde maj v regálech statisíce zboží, chodí každou inventrůru pajdulák s nějakým přístrojem a s každým tím výrobkem otáčí dokola, aby našel razítko s datumem..

Nejlepší odpověď
annas

Všimla jsem si v Tesco, jak zaměstnanec měl takový „přístrojek“, procházejl s ním regály. a "jezdíl po zboží. Načte se mu , kterého výrobku končí spotřeba. Když jsem viděla poprvé, zeptala jsem a dověděla, že tako kontrolují datum spotřeby.

V jiných marketech jsem neviděla. Jen v Albertu jsem byla svědkem kontroly., když někdo zvenku namátkově prohlížel , zda není v regálu zboží,, u něhož je překročené datum spotřeby. Nevím, ale v tomto směru mám s maarketem Albert špatné zkušenosti. Několikrát jsem reklamovala prošlé zboží. Nikdy se mně neomluvili. Proto kontroluji.

Další odpovědi
klob1

Ten scanner, je jen na to, aby objednali zboží. Nebo dělali kontrolu. V Tescu to kontrolují prodavači, většinou na regálech to přehazují. Krabičková metoda nebo také systém FIFO. Jako ve skladech. Starý datum dopředu a nový dozadu. Nebo nový dospodu a starý navrch. Pak se to minimalizuje. Jinak, pokud to dávají do regálu bez krabiček, tak to musí přeházet vždy. Je vysokoobrátkové zboží , to je rychle prodané, pak pomalu obrátkové, tam se to musí kontrolovat, protože to se prodá po částech.
A myslím, že dost lidí jim to rychle umí připomenout.
Copak, když datum spotřeby končí. Horší je, že dost často v Penny , má být datumově čerstvý salám, balený a otevřete ho a on zapáchá.

Lukasy

Na každej sortiment je někdo jinej, a pišou si datumy spotřeby a kontrolujou pak v ten den kdy by to mělo končit jestli se to už se prodalo nebo to tam ještě je. Kratší záruky dávaji dopředu a ty s delší zarukou jsou schovány v zadu.

Čárový kod je uplně stejny u každeho vyrobku stejneho druhu a je v něm ukryte jmeno výrobku,( cena,počet na skladě.)

gracesabol

zeptam se prodavace kdys ti to nechce povedet tak zavolej takovi ty co kontrolujou zbozi

Hamon

Myslíš, že to kontrolují?
Doplňuji:
Dokážu si ředstavit kontroly u relativně rychle se kazícího zboží, které se moc nekupuje. Ale toho zase tolik nebude. Kontrolovat třeba masové konzervy stačí jednou za (uherský) rok.

zjentek

je na to software ..ten tě dopředu varuje, na které zboží už je vhodné dát slevu, které už je plesnivé a tak ..ovšem za předpokladu, že do něj to zboží někdo zavedl už v momentě, kdy přijelo z výrobny na paletách či jinak baleno :o

zzzzz

Boláku na to se myslí už při doplňování zboží. To starší se vyndá, pod něj se nastrká nové a dá se na to starší, aby se rychle doprodalo. Jak půjdeš do obchodu, tak sáhni do regálu dozadu nebo dospodu a uvidíš, že tam bude zboží z čerstvějším datem výroby.
Na každý úsek je přidělen vedoucí prodavač, ten jednou za čas kontroluje zda není zboží prošlé, ale stejně jim občas něco unikne, sem tam jim to někdo zamíchá a ČOI má nález. U nás v Kaufu dávali přívěšek jako odměnu tomu zákazníkovi, který jim našel prošlé zboží.

annas

Kdybych to na vlastní oči neviděla, tak jsem nevěděla. Všimla jsem několikrát, že vedoucí provozu projíždí zboží s přítrojkem. Kyž jsem se ptala, kontroluje, zda není něco prošlé. Aie i když nejsem technický typ, řekla bych že ten přístrojek – asi sběrač dat – předává informaci do centrální evidence.

U nás je malé Tesco, možná ve velkých krámech je to jinak. Až půjdu do Tesca, zeptám se na to.

annas

Viděla jsem ji u čokolád a bonbónů, čerstvého masa. Ona neotáčela zboží, jen přejížděla. Mám dojem, že to píplo nebo se rozsvítilo, ale zase tak pozorně jsem nesledovala. Jen mně bylo divné, že jezdí po regálech, proto jsem se zeptala.

arygnoc

dostala ste zlú informáciu (vedúci vás ako zákazníka úmyselne uviedol do omylu).

v čiarovom kóde skutočne nie je doba expirácie (trvanlivosti), tá je v tzv. marži výrobku – označenia na výrobku, zvyčajne sa jedná o oborové alebo priamo firemné značenie.

vedúci podľa stavu v regále odhadom si zadával do pc tovar, ktorého stavy potrebuje skontrolovať (množstvo, objednávky).

expirácia sa kontroluje dvoma spôsobmi:

napred sa skontrolujú dodacie listy a prítomnosť tovaru na predajni, potom sa táto doba expirácie skontroluje metódou ruka-oko, teda predavačka, ktorá tovar dopĺňa, skontroluje kus po kuse i tovar v regále už pôvodne daný.

je to pakáreň, ale je to tak.

pokiaľ je tovar na sklade, kontroluje sa v baleniach (balíkoch, krabiciach, …) tam a takto, nerozbaľuje sa.

otázne je, prečo vás vedúci uviedol do omylu.
vysvetlenia sú dve:

  • zákazníkovi ukazuje, akú sa o neho stará, o jeho spokojnosť,
  • nič vás po tom nie je, čo robí, čo keby ste bola špión od konkurencie?

annas

Děkuji za objasnění. Zřejmě to bude tak,, jak píšete.,
Vyrušila jsem ji, takže mě odbyla. Až na ni natrefím, zeptám si znova. Jenže už to asi zapomněla. 🙂

gracesabol

no moje diskuze je ze tohle je nepotrebne

cochee

A co je nepotřebné?

cz

krámy..