bart2000

Jakým způsobem funguje tachometr?

Odpovědi
rigormortis

pomocí vstupního čidla (většinou pomocí otáček kola, kde je podmínkou znát jeho obvod) vypočítá uraženou vzdálenost, na základě informace (konstanta) času porovná oba údaje a vydá výsledek pomocí dělení.
Doplňuji:
Mosoji…jsou i GPS nebo na větru.

mosoj

Všechny způsoby jsou založeny na počítání otáček ( něčeho) . Tyto otáčky jsou převedeny na otáčky kola a z jeho obvodu se vypočítává rychlost v daném okamžiku.

Hlada

Jsou dva principy. mechanický a elektrický.
Mechanický – v hliníkové misce se otáčí magnet poháněný bowdenem od převodovky. Z druhé strany misky je ručička. K nule se vrací pomocí spirálové pružiny.
Elektrický – z čidla otáček na setrvačníku se berou měřicí impulzy, které se tvarují a zesilují. Vlastní ukazatel je ampérmetr.
Doplňuji:
Opravuji: Ne na setrvačníku, ale na převodovce. Čidlo na setrvačníku je m.j. k otáčkoměru.