bolak

Jakým způsobem cystická fibróza ovlivňuje trávící soustavu?

Já jsem si vždycky myslel, že problémy u této nemoci jsou jen s dýcháním..a teď čtu že po nějakým léku se zlepší i trávení..

Odpovědi
anonym

(…)
Cystická fibróza (CF) neboli mukoviscidóza je smrtelná lidská dědičná nemoc, která postihuje převážně dýchací a trávicí soustavu.[1] Jde o autozomální recesivní vrozené onemocnění způsobené mutací genu produkujícího protein CFTR (anglicky Cystic fibrosis transmembrane conductance regulator).[1] Jedná se o gen uložený na dlouhém raménku 7. chromozómu. Gen kóduje protein, který je klíčový pro chloridový ABC transportér na buněčné membráně.
(…)
98 % mužů je neplodných. Neprospívání, objemné mastné stolice. Dále se často objevují záněty slinivky, snížená mobilita trávicí trubice či cirhóza jater.
(…)

www.wikipedia.org
www.google.cz

Jak náročné trochu hledat. Konkrétněji se jedná o „zmnožení, zhuštění vaziva ve tkáni“ → což se týká všeho zmíněného ⇒ „zmnožení, zhuštění vaziva ve tkáni“ v cystách.