postcd

Jakým přístrojem se měří energetické pole/napětí Volty na metr?

Dobrý den, jeden člověk mi psal, že žárovky/zářivky vyzařují následující hodnoty: úsporné zářivky: 150 V/m, LED cca 60V, halogenové žárovky 30V, klasické 20V. Teoreticky čím méně, tím lépe pro lidské tělo (elektromagnetcký smog/domněnka).

Moje otázka tedy je, jakým přístrojem lze změřit toto vyzařované napětí v poli jednoho metru od elektrického spotřebiče? děkuji za odpovědi na otázku

Odpovědi
Mapel

Měření se provádí speciálními analyzátory a monitorovací přijímače zejména od firmy Rohde & Schwarz. Těmito přístroji jsou vybavena pracoviště, která mají právo vydávat certifikované protokoly o výsledcích měření EMP.

Celá problematika je trochu širší. Elektromagnetické pole (EMP) je definováno:

  • intenzita elektrického pole V/m
  • intenzita elektrického pole E udávaná v [dBμV/m]
  • hustota zářivého toku S [W/m2]
  • intenzita magnetického pole H [A/m]
  • magnetická indukce B [T] nebo [μT]
  • vlnová délka λ [m] nebo kmitočet f Hz]
  • měrná absorbovaná energie SAR [W/kg]

O elektrosmogu hovoříme zejména ve vztahu k elektrickému zařízení, které vyzažuje vlny. Jsou to mobilní telefony, monitory, miktrovlnné trouby, ale i obyčejné elektrické vedení, ale vzhledem k frekvenci, je to zanedbatelné. Zda uváděné hodnoty jsou správné, tak to ti z hlavy nepovím, ale podívej se na to následovně. Klasická žárovka je nebezpečná jako elektrický vodič. To samé halogenové žárovky a LED diody. Horší jsou na tom úsporky, které mají elektronický předřeadník, který pracuje na větší frekvenci, abychom nepostřehly blikání. Jinými slovy čím větší grekvence, tím je to nebezpečnější. Tudíž tebou uváděná posloupnost co do nebezpečnosti odpovídá.
Doplňuji:
Našel jsem doporučený limit expozice obyvatelstva = 5kV/m.

mosoj

Tvůj přítel to má jaksi popletené. Všeobecně se mluví o elektromagne­tickém poli ( smogu). Jednotek je několik a přístrojů také. Na př. radioamatéři používají S – metr. Jinak čísla jsou hausnumera tak jako energetické pole, jako takové. Měření se vztahuje vždy na nějaký typ energie. V jakých jednotkách se na př. měří lidská aura ?

http://elektri­ka.cz/data/clan­ky/okdnjmeosvn011126/cla­nek_print

postcd

Mapel děkuji za užitečnou odpověď.

Rohde & Schwarz: ceny sto tisíc a podobně. Znamená to tedy, že se mohu s měřením elektromag. pole obrátit jen na proutkaře?