JájsemRaibek

Jakým jazykem štěká pes a jakému jazyku rozumí?

Vím, zní to úsměvně, ale napadlo mě to při sledování filmu.
Pokud bych si přivedl japonského psa, bude mi rozumět co mu říkám?
Např.: dones, lehni apod. vždyť pokud mu to říkal japonec, tak to říkal japonsky a já na něj teď budu mluvit česky.
Myslíte, že japonský pes štěká japonsky a český česky? Dorozumí se mezi sebou?

Nejlepší odpověď
beer

Zvířata všeobecně si meziu sebou rozumí víc, než si většina lidí myslí.
Mají sice svá „nářečí“, líšící se lokalita od lokality, ale i tak jim stejný druh rozumí na úplně jiném (značně vzdáleném) místě. Dokonce si rozumí mezi sebou i jiné druhy (varování atd.)
Při komunikaci s člověkem jde ale o něco jiného, např. ten pes vnímá povel jako celek – slovo + intonace + gesto.., pokud se tedy jedna část změní, velice lehce to pochopí.
Studim
Doplňuji:
Jazyk v našem smyslu slova zvířata tedy neznají, vydávají svoje zvuky všude stejně. Svoje zvuky ale většinou provází i dalšími komunikačními způsoby (barvy, pachy..) a tak si i mezidruhově rozumí vzájemně rozhodě lépe než homo sapiens ))

Další odpovědi
Lucijej

Pes štěká po pejskovsku, ale jsou schopní se naučit i cizí – lidský jazyk. Je to stejně, jako když Čech odmala mluví česky a v šesti si přibere třeba angličtinu. Když si vezmeš psa, který odmala poslouchá japonské povely, tak hned českým rozumět nebude, leda, že by byly doplněné stejnou gestikulací, tak snad. Ale to neznamená, že se česky neuže dodatečně doučit, ale to už je individuální…
Doplňuji:
Taky záleží, jestli vůbec chce poslouchat. Kolikrát člověk musí dotyčnému hafanovi předvést svoji dominaci a tepreve pak ho začne poslouchat.

Lucy

Já myslím že pes ani tak nevnímá jazyk, ale tón jakým mu to říkáte. Například když mu řeknete „sedni“ tónem, který obvykle používáte při povelu „lehni“, tak jak je na něj naučený, tak si nesedne, nýbrž lehne. :)

zjentek

podle mě umí všechny jazyky. A to proto, že je mu úplně jedno, co jsi použil za slovo, ale hodně přemejšlí, jakou intonaci jsi do toho dal. Komunikovat bude dle intonace.

anonym

Z vlastní zkušenosti s importovanými psy ze zahraničí mohu jen konstatovat, že se většinou jednalo o dospělé jedince a musela jsem se proto naučit od původních chovatelů několik povelů, frází a gest, pomocí kterých jsem psy po přechodnou dobu zvládala a komunikovala s nimi.
Při cestování s mými „česky mluvícími“ psy do zahraničí na výstavy nebo krytí atd. oni neměli se svými psími „cizojazyčnými“ kolegy žádný problém (mnohdy na rozdíl
ode mne). :))

jirkajirka

Bude-li český pejsek čuchat k japonské fenečce tak ta mu bude určitě rozumět.

badisko

Univerzalni jazyk jsou v tom pripade gesta …pes povelum rozumet nebude a uz jses se setkal z clovekem kterej byl krapet nahlavu dostal sluzebniho psa a mino jine donej hustil povely cizi …pak psa napravit je dost narocne …u vetsimy povelu neni treba ani mluvit pes se stejne tak dobre ovlada posunky…a co by do stekani ..je to jeden druh ikdyz rozdilna plemena to je jako by si nemohla rozumet Civava z Dogou ..protoze jsou to jina plemena …ikdyz u praku to treba tak plati …napriklad zvuk Sokola z Tokia nevyplasi nase holuby …

Drap

Bude rozumnět jenom málo, podle intonace hlasu spíše vycítí. Řeč umí takovou ve které je cvičen. Osobně jsem znal psa přivezeného z USA, trvalo mu cca 2 roky než se naučil spolehlivě česky.