réza9107

Jakým druhem je přísudek?

Jakým druhem je přísudek? A proč? A jaký je ten přísudek?
Já se asi nikdy nenaučím lhát bez začervenání.
přísudek je:
se nenaučím/ se nenaučím lhát
Bavilo tě dívat se na ten film?
přísudek je:
bavilo se/ bavilo se dívat

Nejlepší odpověď
annas

Zopakujte si rozdělení sloves, snad vám bude určení přísudku jasnější.

Podle významu slovesa rozlišujeme:

  1. slovesa plnovýznamová (dějová) – mají samostatný věcný význam i významy

mluvnické – zpravidla jsou přísudkem, ale mohou být i jiným větným členem..

Tato slovesa můžeme dále rozdělit na:

  • slovesa předmětová (valenční) – potřebují vždy doplnění nějakým

předmětem, např. koupit ovoce, docílit opaku, poslat dopis,…
Pozn.: valence = schopnost slovesa vázat na sebe předmět/y

  • slovesa bezpředmětová – nepotřebují doplnění předmětem, např. stát,

sedět, jít, zešedivět, zestárnout,…

  1. slovesa neplnovýznamová (pomocná) – sama nemají plný věcný význam a potřebují

doplnit jiným plnovýznamovým slovesem.

Tato slovesa můžeme dále rozdělit na:

  • slovesa způsobová – mít (povinnost), muset, moci, smět, chtít,
  • slovesa fázová – označují různé fáze děje – začít, začínat, přestat, přestávat,

např. přestaň plakat, začněte se učit,…

  • slovesa pomocná – být, mít – jejich pomocí se tvoří slovesné tvary složené,
  • slovesa sponová – spojují jmenný přísudek s podmětem – být, bývat, stát se,

stávat se atd.

Nenaučím se lhát. Z přehledu, který jsem vložila, určitě poznáte, že "nenaučím se " je sloveso plnovýznamová, předmětné, takže přísudek slovesný potřebuje doplnění. Zeptáte se: co se nenaučím? Odpovíte lhát = PT. – lhaní.

Stejně budete postupovat u slovesa bavit se. Na to určitě už přijdete sám(a).