ptáč

Jakým dostřelem disponovaly děla za třicetileté války?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Devitiliberní dělo mělo dostřel cca 350 m, dalších cca 350 m mohla letět koule po odrazu od země.

Zdroj: https://www.flam­berg.cz/delos­trelectvo-v-obdobi-tricetilete-valky/40-delostrelectvo-v-polni-bitve.html

ptáč

Tak to není moc. To tu kouli mohli přinést až na místo určení.

Vždycky mě fascinovaly vystupující koule z hradebních zdí na Špilberku. Ale prý jsou tam dodatečně zazděné.

Lamalam

Já bych řekla, že to je až dost. Když si představíš tehdejší boj, tj. vojska v sevřeném šiku, tak ta koule musela udělat strašný masakr.