nbd11

Jaký je rozdíl mezi shodou, přimykáním a určováním?

Z hlediska Čj, vztahy významové a formální

Nejlepší odpověď
annas

Anonymka15+ – nemáte pravdu. Nebude potřebovat třeba znát názvy, ale kvůli správnosti je třeba si uvědomit shodu přísudku s podmětem, který pád se přidává ke slovesu, tedy sloveso řídí pád závislého jména atd.

Češtinář snad umí vysvětlit, ale je třeba víc přemýšlet. Jak jste nato přišla, že se na střední škole syntax neučí.
--

Když látce nerozumíte, je třeba obrátit se na vyučující, aby vysvětlil ústně. Když něco napíši, není to pravé ořechové.

Můžete si projít v učebnici nebo najít v jiných zdrojích, ale opakuji, chce to osobní vysvětlení.

Je to učivo několika vyučovacích hodin, takže nestačí jen několik řádků. Navíc nevím, do které chodíte třídy.

Syntatktické vztahy významové a jejich formální vztahy

http://studen­tka.sms.cz/in­dex.php?P_id_ka­tegorie=7630&P_sou­bor=%2Fstuden­t%2Findex.php%3Fak­ce%3Dprehled%26ptyp%3­D%26cat%3D15%26id­p%3D%26detail%3D1%26id%­3D907%26view%3D1%26ur­l_back%3D

1. Vztahy formální vznikají mezi členem řídícím a závislým. – tvoří tzv. skladební dvojice.

Vztah je vyjadřený shodou, řízeností a přimykáním

  1. shoda – závislý člen se shoduje s řídícím v pádě, čísle, rodě (osobě)
    • v přísudku (skřivan zpíval), v přívlastku shodném (krásný den), v doplňku shodném (přišel jsem rád)
  2. řízenost – řídící člen určuje pád členu závislého
    • v předmětu (trhali tulipány), v přívlastku neshodném (sběr jahod)
  3. přimykání – mezi členy je pouze významový vztah
  • u příslovečného určení, u doplňku neshodného (vyučil se automechanikem).

Můžete si procvičit v odkazu
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:cI­uP5e3vSmkJ:www­.zsplesivec.cz/da­ta/files/52120skl­adebni-dvojice.doc+&cd=2&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

KRAUSOVÁ, Z., PAŠKOVÁ, M., VAŇKOVÁ, J. Český jazyk 9 pro ZŠ a VG. Praha: Nakladatelství Fraus, 2006. ISBN 80–7238–536–4

2. Vztahy významové

se nazývají přisuzování vztah (podmět a přísudek), určování ( mezi ostatní větnými členy), přiřaďování (mezi členy několikanásobnými), přistavování (přístavek) a formálně mohou být vyjádřené shodou, řízeností, nebo přimykáním.

Pěkně vysvětlené v odkazu i s příklady.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:1ZaL­vzNTwYcJ:gyza­.cz/storage/dum/VY_32­_INOVACE_CJ0212­.pptx+&cd=3&hl=cs&ct=cln­k&gl=cz&clien­t=firefox-b