barnajka

Jakých hodnot může dosahovat IQ autistů a jak svou inteligenci takoví lidé rozvíjí?

Ta otázka mi vrtá v hlavě od dob, co jsem prvně viděla Rain mana. Nechápu to, snad mi to někdo dokáže vysvětlit :) Vždyť ~normální~ člověk „zakrní“, když nemá z vnějšku dostatek podnětů, co by tu jeho inteligenci stimulovaly. Kde ty podněty bere autista, když žije ve svým vlastním světě a informace zvnějšku nevnímá? A nebo jenom my si myslíme, že nevnímá? Jak je to?

Za odpověď děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Něco v odkazu. Několikrát se diskutovalo, třeba dostanete odpovědi na svou otázku.

http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­&q=autismus&sa=Vyh­ledat#1017
Doplňuji:
Tradiční IQ test pro něj nestačí, jelikož Stanford-Binetův test má škálu pouze do kvocientu 160 a není schopen vyšší výsledek přesně změřit. Marek Čtrnáct má IQ nad touto hranicí, stejně tak jako Albert Einstein, ale nenapadne ho vzít si svetr, když je zima, a ke svému životu potřebuje přesný řád.
http://www.au­tismus.cz/zaji­mavi-lide/marek-ctrnact-iq-jako-einstein-a-aspergeruv-syndrom.html

Další odpovědi
DDarent

Oni sou strašně chytrý na některou věc, ale IQ jim nerostre. Pouze se občas něco naučí a IQ může růst opravdu pomalu ale pořád sou to ,,chromý'' lidi.

Do tří let věku zdravé děti ovládnou řeč. Už okolo prvního roku batole říká první slova, otáčí se při zaslechnutí svého jména, ukazuje, když chce hračku, a jasně odmítá, když něco nechce. U autistů je řečový vývoj odlišný. Někteří zůstanou němí po celý život, s různým stupněm gramotnosti. Komunikace jinou formou, např. obrázky, posunky nebo písmem pro ně může být mnohem přirozenější. Některé autistické děti v prvním měsících normálně žvatlají, ale brzo poté přestanou. U jiných může být vývoj řeči opožděn, někdy až do období dospívání. Nicméně neschopnost mluvit neznamená nedostatečnou inteligenci. Při vhodných podmínkách mohou někteří mluvit celé hodiny

http://www.zpo­vednice.cz/de­tail.php?statu­sik=342624&ka­teg=1&nove=0&or­derbyide

Nadprůměrná inteligence se také objevuje u některých psychických poruch, například u autistů. Osoby postižené autismem často vynikají v jedné, často velmi složité činnosti, pokud jim vyhovuje forma testu, jsou schopni dosáhnout vysokých hodnot IQ, ale žijí „ve svém světě“, do kterého prakticky nepouštějí nikoho dalšího. Sociální inteligence je v těchto případech prakticky nulová, proto autisté, v závislosti na míře jejich postižení, bohužel většinou nejsou zařazeni do běžné společnosti

http://www.dok­toronline.cz/cla­nek/1062-Nektere-charakteristicke-rysy-autismu-v-prvnim-roce-zivota.html

http://kuba-autista.webno­de.cz/autismus/

kapka

Barnajko, myslím, že by se Vám moc líbila knížka Podivný případ se psem, kde je děj vyprávěný z pohledu dospívajícího autistického chlapce. Z knížky se dá krásně pochopit, jak autisté vnímají svět kolem sebe. Zde v odkazu je dokonce ukázka z knihy, takže pokud se začtete a bude Vás to bavit, nezbude, než si ji pak někde v knihovně půjčit nebo si ji koupit a přečíst si ji celou. 🙂
http://www.ili­teratura.cz/Cla­nek/15987/had­don-mark-podivny-pripad-se-psem