Jamajka

Jaky zvolit fotoaparát?

Mám digitální fotoaparát samsung, 12mpix. Chtěla bych ale na nějakou školu, kde bych se focení mohla věnovat, a proto i nějaký dobrý foťák. Nejlepší by byla nějaká zrcadlovka, nebo něco od Nikonu. Neví někdo o nějakém, který dělá celkem kvalitní fotky (alespoň 20mpix) za dobrou cenu? Děkuji za rady :)
Doplňuji:
gecco – na to jsem se ale neptala :))
Děkuji za odpovědi. Myslím, že já sama dělám pěkné fotky a že fotit umím (tedy ostatní to samozřejmě mohou vidět jinak…). Jde o to, že když se mi nějaká fotka opravdu povede, mám z ní radost. Jen by bylo lepší, kdyby na velkém monitoru nebyly tolik rozostřené. A upravovat fotky, to už není ono.

Nejlepší odpověď
gecco

Dobrou fotku nedělají megapixely, ale práce fotografa…
😉
Pokud ´potřebný´ foťák definuješ takto – „by byla nějaká zrcadlovka, nebo něco od Nikonu“, nemá smysl, aby sis nějaký kupovala… Počkej s tím, až budeš mít představu, co vlastně chceš – prozatím si bohatě vystačíš s tím, co máš…
Doplňuji:
Tvůj foťák má, jak píšeš, 12 Mpix…
I „velký monitor“ má cca 2 Mpix – schválně – má ten monitor více, než FullHD???
😉
Takže – pokud jsou fotky na monitoru rozostřené, pak:

  1. máš fotky špatně zaostřené – tedy špatné
  2. máš špatně nastavené zobrazení na monitoru
  3. a) i b) dohromady…

Další odpovědi
Hlada

Když mluvíš o škole, tak jsem dal do odkazu stránky U3V na VŠE, kde jsou zaznamenány vynikající přednášky Ing. Horného o digitální fotografii. Jsou tam i kritéria výběru aparátu.
Ostrost není jen počet megapixelů. Narozdíl od kinofilmu je u digitální fotografie mnohem důležitější kvalita objektivu. Nemá smysl hnát se za megapixely se setovým sklem. Nejdřív si zvol značku podle svých finančních možností. Příslušenství často není mezi jednotlivými výrobci zaměnitelné, takže přechod mezi značkami je drahý. Nejspíš se dostaneš k volbě Canon/Nikon. Objektivy pro Nikon jsou při stejné kvalitě levnější. Mně osobně je sympatičtější ovládání těla Canonu. Setový 18–55 je ale pod vší kritiku a nejlevnější použitelný záklaďák 15–85 stojí bez mála dvacet tisíc.

Zdroj: http://multime­dia.vse.cz/me­dia/Catalog/pa­ges/catalog.as­px?catalogId=e660672d-10fa-45bb-929c-15ec4ebf5722

Emefej

Existuje jeden starý fotografický bonmot: „Laik se ptá na fotoaparát, pokročilý fotograf se ptá na objektiv, skutečný mistr se baví o světle.“ Zatím si nic nekupuj. Pokud máš fotografický talent, uděláš slušnou fotku i se stávajícm aparátem, ale pokud je pro tebe synonymem kvalitní fotky pouze počet megapixelů, tak se na fotografování vykašli.

arygnoc

nepíšete, či sa chcete venovať fotografii ako umelec, alebo v komerčnej sfére.

dobre fotografovať je totiž umenie.
správne návyky človek získa iba používaním klasických materiálov (film, papier), digitálna fotografia napriek pokroku nemôže klasike konkurovať.

i v komerčnom poňatí (žurnalistika, reklama, …) je dôležité mať „fotografické“ oko, nie vzdelanie – talent sa totiž nedá naučiť.
to platí ako pre klasickú fotografiu tak i pre fotografiu digitálnu.

;-Q

takže osobne by som doporučoval klasický fotoaparát.