kavac

Jaký Windows do nového počítače?

Chci si pořídit nový počítač a nevím jaké windows. Někdo mi radí abych raději pořídil Windows 7. Jiní, zejména prodavači doporučují novější W 8. Můžete poradit. Dík.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Já bych si do počítače nedala žádná Windows, mám Linux a nic jiného bych už nechtěla.

Další odpovědi
Zbynas

Mám tedy zkušenosti a právě používám Win 7 a jsem s nima víc než spokojen. Co se týče osmiček, nejsou tu zas tak dlouho, ještě bych do nich asi nešel, ale to věc názoru.
Doplňuji:
Dodám, že k jiným OS (Linux, mac apod.) bych nepřecházel, protože je pak k dispozici razantně míň aplikací, opravdu totální minimum oproti win. Jiný systém může chtít jedině REBEL :)

led

Predavači logicky ponúkajú to najnovšie (a najdrahšie) na sklade. Peniaza robia peniaze…
Názory na windows 7 a 8.x sú rôzne.
Nový počítač prakticky už ani nedostanete so zastaralým systémom Windows, niekde z tých starších zásob Win7 a v súčasnosti už väčšinou „starý“ Win 8, s možnosťou aktualizovať na 8.1.
V porovnaní človeka so Systémom Windows by som povedala
Win XP – zrelý muž s bohatými skúsenosťami schopný aj do vody, aj do chaty, aj do spoločnosti, ale… organizmus už začína pociťovať únavu rokov, nápor civilizačných chorôb… v zamestnaní sa už začína spomaľovať, robí chyby a nadriadení ho chcu vymenť za mladšieho a výbojnejšieho vysokoškoláka Win7 síce s malou praxou, ale energickejšieho
Win 7 už má pomerne dosť „vychytaných a opravených chýb“ a sú naň aj ovládače na zariadenia, energický, s novým pohľadom na svet, ale len pomaly, akosi neochotne prijíma nové myšlienky
Win8 ako novinka dieťa, ktoré ukončilo základnú školu s vyznamenaním a ako Win8.1 prešlo na strednú školu, znalostí síce má možno aj viac než dosť, ale svojim novátorským pohľadom nechápe „zastaralé“ myslenie ľudí okolo neho, hlavne tých starších, odchovaných s opatrným otváraním Windows na svojich DOS-kovitých krabičkách. Ale čas sa rýchlo rúti bez zastavenia, technický pokrok ho nasleduje ako verný psík…
Čo vybrať?
Mnoho ľudí je v rozpakoch
ostať pri Windows
prejsť k Linuxu a jeho príbuznému Ubuntu, …
prejsť preč od PC a vybrať si Mac (Apple)
prejť na Android
prejsť na Google Chrome
Jediná rada na to
vyberajte opatrne, podľa svojho vkusu, znalostí, podľa bezpečnostných prvkov, užívateľskej obtiažnosti, finančných možností…
nie všetko čo majú priatelia, musí byť to najlepšie…
Doplňuji:
Ďalej v diskusii

beer

Z mého pohledu a zkušeností určitě Win 7.

jpau

Otázka zní jaká Windows…

Windows 8 jsou technologicky dokonalejší než Windows 7, tzn. jednoznačně se vyplatí koupit Windows 8 (delší podpora, stabiljnější a rychlejší systém, …). Důvod, proč ti někdo doporučuje starší Windows 7 je ten, že na Windows 8 je věc, které se říkalo metro (teď se tomu říká nějak jinak 😛), a které přináší malinko jinou koncepci, než u dosavadních Windows. V podstatě se bavíme o té samé skupině lidí, která krátce po přelomu tisíciletí nadávala na naprosto debilní systém, co měl přehrabanou nabídku „Start“, jiné ovládací panely, průzkumníka a kdo ví co ještě (ano, mluvím o Windows XP 🙂 ) – tzn. na tyto názory nemá smysl brát ohled.

Tzn. Windows 8 nebo 8.1.

Zajímavé poznatky:
Používám Linux asi deset let a jako rebel si tedy moc nepřipadám 🙂
Nerozumím tomu, jak nejvíc palčáků na otázku jaká Windows může dostat odpověď „Linux“ 🙂

Adula.57

Já mám W 8. Popravdě hodně lidí nadává že je to nepřehledné, divné, rozvleklé atd.. Mně ale přijdou dobré a velice přehledné, když už jsem si na ně zvykla, tak bych nechtěla jiný a můžu jen dopoučit. Nějakou dobu jsem měla i W 8.1.. Ty ale už byli nepřehledné a celkově divné.W 8.1 nedoporučuju, když jsem ho měla, tak jsem to ihned dala pryč. Absolutně mi nevyhovovali a zůstanu co nejdéle u W 8.

Earl Sin

W8.1 jsou úplně v pohodě. Já jsem na ně už přešel a neměnil bych ani za W7 :)

arygnoc

doosr 2020
cez windows ťahá.

;)

všetci tu mudrujeme, čoaa aké w a či niečo iné, ale do AKÉHO nového počítača?
čo tak pár údajov (MB, grafika, RAM, taktovanie, počet jadier, pc/notebook/i­nýbook…)?

nový počítač totiž môže byť aj ešte nerozbalené pmd z roku 1980 (alebo nové v domácnosti).

led

To pmd aj mnohokrát stačí.

arygnoc

doors 2020

led

jpau „Otázka zní jaká Windows…“
ano máte pravdu, ale život je zmena, tak ako sme kedysi z textového DOSu prechádzali na obrázkový Windows, skúšali opäť textový a neskôr už aj „okenný"Linux a jeho varienty i v šúčasnosti Android a Google Chrome, vyberáme si operačný systém podľa jeho schopností splniť naše požiadavky. Nejestvuje vo výpočtovej technike nejaký univerzálny operačný systém, pokiaľ by sme sa nechceli vrátiť k pôvodným 01 (nulám a jedničkám).
To že ľudia pýtajú práve operačný systém Windows nwvychádza ani tak z jeho vlastností, ako z bombastických reklám a určitej "tvrdohlavosti“, či z pocitu „ak to používa štátna správa, ak to má môj priateľ, tak to je dobré“ Propomína mi to nedávny prípad, keď podnikateľ odovzdal na úrad elektronický doklad vyplnený v Linuxe (doklad bol uložený vo formáte Wordu), ktorý neprijali z dôvodu „nebol spracovaný vo Windowse.
K otázke,
ano, užívateľ sa pýtal na windows, ale nemožno mu preto ponúknuť aj iný operačný systém? Veď pokiaľ nebude poznať ine, nebude vedieť rozoznať rozdiely.
"Nerozumím tomu, jak nejvíc palčáků na otázku jaká Windows může dostat odpověď "Linux“ 🙂" Nehovorte „A je to“ pokiaľ to nie je ukončené… Jednoznačne proti windowsom bola len Lamalam.

Zbynas, „Dodám, že k jiným OS (Linux, mac apod.) bych nepřecházel, protože je pak k dispozici razantně míň aplikací, opravdu totální minimum oproti win. Jiný systém může chtít jedině REBEL :)“
Píšete, že na iné OS nie z dôvodu minimálneho množstva aplikácií… Na toto vám môže odpovedať už len Major Terazky : Čo bolo, bolo, terazky je iná ponuka, iné možnosti. Situácia na trhu aplikácií je rádovo v 100tisícoch.

Nedávno tu niekdo zastával stanovisko, že podľa merítok „najvyspelejšieho štátu“ Okienko Windows zaostáva za svojim mladším bratom Jabĺčkom Apple v počte užívateľov a aplikáciíí na území USA.
Tak, kto vlastne má pravdu? Ktorý operačný systém je najlepší, ktorý používať?

led

Používam aj win XP, Win7, Win8 môžem teda porovnávať a vidím aj prvé krôčky vekovo mladších i starších užívateľov (aj penzistov). Preto som dávala prirovnanie Windows k človeku.

led

Windows 9, momentálne končí škôlku a je už pripravený na vstup do 1.triedy základnej školy